Polska – czołowy partner Niemiec

W lutym 2021 roku Niemiecki Urząd Statystyczny opublikował wstępne wyniki gospodarcze. Jak się okazuje, Polska stała się piątym najważniejszym partnerem gospodarczym Niemiec. Wyprzedziła między innymi Włochy.

To bardzo dobra informacja dla polskich przedsiębiorców. Pokazuje ona, że powiązania gospodarcze między naszymi krajami z roku na rok się pogłębiają. Polskie firmy są także coraz lepiej widoczne na rynku niemieckim.

Niemiecki import

Silną pozycję Polska zawdzięcza przede wszystkim bardzo dobremu eksportowi towarów za zachodnią granicę. W ubiegłym roku import towarów z Polski do Niemiec zamknął się kwotą ponad 58 miliardów euro. Stawia to nasz kraj na czwartym miejscu. Zaraz za Polską są takie potęgi jak Chiny (116 mld euro), Holandia (88,4 mld euro) i Stany Zjednoczone (67,8 mld euro).

… i eksport

Polska jest też dla Niemiec bardzo ważnym partnerem eksportowym. Niemieckie firmy sprzedały swoje towary w Polsce za sumę przekraczająca 67 miliarda euro. W ten sposób Polska wyprzedziła takie kraje, jak Włochy i Austria.

Wysoka pozycja Polski w zestawieniach zarówno niemieckiego eksportu, jak i importu, jednoznacznie pokazuje, jak silne są więzi gospodarcze pomiędzy krajami z obu stron Odry. Tak mocna obecność polskich firm i produktów świadczy o zaufaniu, jakim darzą je Niemcy.

Szansa

Jest to oczywiście szansa dla polskich firm, które chcą zamienić eksport do Niemiec na bardziej opłacalną produkcje tych samych produktów już w kraju docelowym. Założenie niemieckiej spółki GmbH i wykorzystanie znanej niemieckiemu odbiorcy marki, znacząco może wpłynąć na rozwój takiego przedsiębiorstwa. Tym bardziej, że przy produkcie pojawi się określenie „Made in Germany„.

Szansę na rozwój po niemieckiej stronie granicy mają szczególnie firmy, które w wyniku pandemii zainwestowały w cyfryzację. To one, dzięki automatyzacji i robotyzacji staną się szczególnie konkurencyjne na wciąż unowocześniającym się rynku niemieckim. Jednak także firmy z pozostałych sektorów: energii odnawialnej, spożywczej, maszynowej, farmacji, czy też firmy transportowe, znajdą swoje miejsce na rynku niemieckim.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zakładaniu działalności gospodarczej w Niemczech, zadzwoń do nas i posłuchaj, co mamy ci do zaoferowania.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! 
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved