Wymiana polsko-niemiecka

Ubiegły rok można uznać za niezwykle korzystny dla polsko-niemieckiej wymiany gospodarczej. Pomimo wielu trudności przedsiębiorcy prowadzący handel z Niemcami mogą ten rok uznać za dobry. I to w wielu branżach. Czy rok 2021 będzie tym rokiem, kiedy przedsiębiorcy współpracujący z Niemcami zdecydują się założyć spółkę GmbH?

Silne relacje

Polska jest piątym partnerem gospodarczym Republiki Federalnej Niemiec. W trzech pierwszych kwartałach 2020 roku wielkość wymiany gospodarczej wyniosła 88 mld euro i była tylko o 4 procent mniejsza niż w 2019 roku. Pokazuje to, jak silne są relacje gospodarcze między naszymi krajami. Zawirowania związane z pandemią, czy polityką, nie mają wpływu na powiązania naszych gospodarek.

Wzrost wymiany

Jeszcze dobitniej dobre relacje między Polską a Niemcami widać, kiedy przyjrzymy się branży rolno-spożywczej. W ubiegłym roku, podobnie zresztą jak w latach poprzednich, Niemcy były głównym partnerem handlowym Polski. Eksport za Odrę wyniósł 7,1 mld euro. Oznacza to, że zwiększył się aż o 11% (0,7 mld euro) w stosunku do 2019 roku. Jeżeli weźmiemy dla porównania Wielką Brytanię, którą będąc jeszcze członkiem Unii Europejskiej, zajmowała drugą pozycję z prawie trzykrotnie mniejszym eksportem, zdamy sobie sprawę z potężnego powiązania gospodarek Polski i Niemiec.

Nie tylko jednak w sektorze rolno-spożywczym widać związki gospodarcze pomiędzy naszymi krajami. Polska jest na przykład największym dostawcą części do sprzętu transportowego do Niemiec. Wyprzedziła w tym zakresie takie potęgi jak Stany Zjednoczone i Francję. Polscy dostawcy zaspakajają już ponad 10% zapotrzebowania na te produkty wśród niemieckich przedsiębiorców.

Wzrost polskiego eksportu do Niemiec ma też miejsce na rynku trwałych dóbr konsumpcyjnych. Czas pandemii nie zatrzymał tego segmentu rynku, a nawet spowodował większe zainteresowanie artykułami AGD, czy meblami. Pewnie ma to związek z przejściem wielu osób na pracę zdalną i możliwością wykorzystania czasu spędzanego w domu na drobne remonty oraz wymianę sprzętu. Niemniej przynosi wymierną korzyść polskim firmom i relacjom gospodarczym między Polska a Niemcami.

Będzie dobrze

Komentatorzy przewidują, że możliwość przedłużenia do kwietnia lockdownu w Niemczech, nie wpłynie znacząco na eksport i import między naszymi krajami. Utrzymanie, a w niektórych obszarach nawet wzrost obrotów między Polską a Niemcami, ma mocne podstawy i w najbliższym czasie nie należy spodziewać się zmiany koniunktury.

 To z kolei stanowi świetną wiadomość dla tych wszystkich osób, które chcą internacjonalizować swoje biznesy i na przykład otworzyć spółkę GmbH w Niemczech.  Jako Connector Germany wprowadzamy polskie firmy na rynek niemiecki i pomagamy w pierwszym okresie działalności.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! 
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved