Pakiet Mobilności szansą na rozwój

Polscy przedsiębiorcy przewozowi są potentatami na europejskim rynku transportowym. W związku z tym wprowadzony Pakiet Mobilności z mogą postrzegać jako zagrożenie. Jednak patrząc perspektywicznie, może okazać się wielką szansą na rozwój i ekspansję. Dlatego warto spojrzeć na niego jak na szansę do rozwoju.

Badanie Eurostatu mówią o tym, że polskie firmy przewiozły w 2018 roku 23% wszystkich ładunków transportu drogowego w Unii Europejskiej. Co ważne i ciekawe, przewozy międzynarodowe stanowią dla polskich firm transportowych 64% wszystkich przewozów. Z tego powodu polskie firmy transportowe obecne  są w całej Europie. Ich marka jest też na tyle silna, żeby móc ją rozwijać poza granicami Polski.

         Pakiet Mobilności może, pomimo licznych obaw właścicieli polskich firm transportowych, doprowadzić do ich kolejnej ekspansji na rynki europejskie. W tej chwili Polska jest liderem w dwustronnym transporcie drogowym. Oznacza to, że udział polskich firm transportowych w tego typu przewozach sięga 93%. Jeżeli więc coś może zagrozić polskiej dominacji na tym rynku, to tylko stagnacja i trzymanie się starych schematów.

Działalność w Niemczech

         Rozwiązaniem, które szybko podniesie rozpoznawalność firmy i pchnie ją do rozwoju, jest założenie działalności gospodarczej w Niemczech. Niemcy są naszym naturalnym sąsiadem i pomimo różnic kulturowych, najłatwiej zacząć internacjonalizację przedsiębiorstwa transportowego właśnie od tego kraju.

         Według statystyk między Polską a Niemcami w 2018 roku przewieziono aż 60,4 mln ton różnych towarów. Stawia to ten kierunek na drugim miejscu, zaraz po Holandii. Z uwagi jednak na bliskość i zażyłości gospodarcze, założenie filii firmy lub osobnej spółki, jest dobrym pomysłem dla przedsiębiorstw, które myślą o perspektywicznym rozwoju i ekspansji na rynki europejskie.

  Konkurencyjność

Wprowadzenie Pakietu Mobilności tak naprawdę oznacza, że brak internacjonalizacji działalności przez firmę transportową sprawi, że stanie się ona mniej konkurencyjna na rynku.

         Jest jeszcze jeden powód dla którego warto założyć działalność gospodarczą w Niemczech. Okazuje się bowiem, że jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów transportu drogowego w Europie są przewozy między obcymi krajami. W tej chwili polskie firmy transportowe mają duży udział w tym segmencie. Już teraz przewożą znaczącą ilość towarów pomiędzy Niemcami i Francją oraz Niemcami i Holandią.

         Polskie firmy przewozowe mogą jednak dużo zyskać transportując między Niemcami a Belgią lub Niemcami a Austrią. Na tych trasach ich udział jest dużo mniejszy niż firm z krajów wymiany, więc tutaj jest przestrzeń do rozwoju i ekspansji. Zarejestrowanie działalności w Niemczech bez wątpienia znacznie wzmocni pozycję polskiego przedsiębiorstwa przewozowego.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMIi

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved