Pakiet mobilności a firmy transportowe na rynku niemieckim. Poznaj zmiany i zaplanuj strategię!

Niekorzystne przepisy dla przewoźników ze wschodu Europy, w tym Polski, które niesie się pakiet mobilności. Czy otwarcie GmbH to dobra odpowiedź na ten pakiet? Może to szansa dla firm transportowych na większą ekspansję zagraniczną?

Wraz z przyjęciem przez Parlament Europejski tak zwanego pakietu mobilności, dojdzie do wielu zmian na polskim i wschodnioeuropejskim rynku transportowym. Prace nad dokumentem są na ostatniej prostej. Można się spodziewać, że pakiet mobilności znaczącą zmieni sposób funkcjonowania polskich przewoźników.

Pakiet mobilności wprowadza kilka zmian, które są na tyle istotne, że wzbudzają zaniepokojenie przedsiębiorców z kilku krajów unijnych, w tym z Polski. 

Mowa jest w nim między innymi o tym, że ciężarówka będzie musiała wrócić do kraju macierzystego przynajmniej raz na osiem tygodni. Według wielu ekspertów będzie to oznaczało puste kursy bez załadunku. To nie jest ani ekonomicznie opłacalne, ani ekologiczne. 

Drugie utrudnienie generujące dodatkowe koszty dla firm transportowych, to konieczność zapewnienia noclegu kierowcy w weekend poza kabiną samochodu. Wiąże się to z koniecznością dodatkowego opłacenia hotelu lub motelu. 

Nowe przepisy wprowadzają czterodniową karencję podczas której przewoźnik nie będzie mógł wykonywać żadnych usług transportowych na terytorium danego kraju członkowskiego Unii Europejskiej. To będzie miało miejsce, gdy w ciągu siedmiu dni samochód przewoźnika wykona trzy operacje kabotażowe na terytorium jednego kraju unijnego.

Nie wiadomo do końca, kiedy nowe przepisy unijne mogą wejść w życie. Całkiem prawdopodobny jest jednak termin przełomu lipca i sierpnia. Wtedy Parlament Europejski może ostatecznie przyjąć pakiet mobilności i stanie się on obowiązującym prawem. 

Najszybciej wejdą w życie przepisy dotyczące czasu pracy kierowców i zasady powrotu do bazy. One mają zacząć obowiązywać już po dwudziestu dniach od publikacji dokumentu. Jednak zasady powrotu ciężarówek do bazy zaczną obowiązywać dopiero po osiemnastu miesiącach.

Nie zmienia to faktu, że już teraz warto pomyśleć, jak zminimalizować koszty nowych uregulować prawnych. Jednym z możliwych rozwiązań jest założenie działalności gospodarczej w Niemczech. Przyjęte przepisy zakładają, że firmy transportowe muszą większość swojej działalności prowadzić na terenie kraju, w którym są zarejestrowane. Czy otwarcie GmbH to dobra odpowiedź na ten pakiet? Może to szansa dla firm transportowych na większą ekspansję zagraniczną?

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy!
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved