Polsko-niemieckie różnice kulturowe w biznesie

Rozpoczynając stosunki biznesowe z Niemcami musisz pamiętać o różnicach  między naszymi krajami. Pomimo geograficznego sąsiedztwa różnice kulturowe istnieją i dlatego warto je poznać i zrozumieć. 

Znajomość kultury naszego zachodniego sąsiada pozwoli ci skuteczniej osiągać cele biznesowe. Dlaczego znajomość kultury Niemiec jest ważna? Ponieważ są oni dla Polski partnerem strategicznym i to najlepiej widać w liczbach. Zdając sobie sprawę, że różnice kulturowe mogą być przyczyną nieporozumień, unikniesz błędów, a przez to będziesz o krok przed konkurencją.

Partner strategiczny

         W 2019 roku eksport do Niemiec wyniósł blisko 235,8 mld EUR. To oznacza, że sprzedaż na niemiecki rynek i współpraca tamtejszymi kontrahentami są dla polskich firm regularną praktyką. Według Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Republika Federalna Niemiec jest dla polskich przedsiębiorców najważniejszym rynkiem eksportowym. Dopiero na kolejnych miejscach znajdują się Czechy, Wielka Brytania, Francja i Włochy.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że Niemcy są też krajem, z którego importujemy najwięcej towarów. Oznacza to, że Niemcy są bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym partnerem handlowym Polski. 

 

Nie tylko biznes

Więź gospodarcza między naszymi krajami sprawia, że komunikacja na poziomie biznesowym, ale też na przykład turystycznym, jest bardzo częsta. Weekendowe wyjazdy do Berlina, czy Drezna są dla mieszkańców zachodniej Polski codziennością. Zimą jeździmy też w Alpy  na narty, a latem nad morze na wyspę Rugia. 

Z drugiej strony polskie ciężarówki wożą towary po ulicach niemieckich miast, a polscy informatycy pracują w niemieckich firmach. Punktów przecięcia i miejsc spotkań polsko-niemieckich jest bardzo wiele. 

Jak to ma się do komunikacji biznesowej? Jakie różnice istnieją w języku, który kształtuje to, co chcemy przekazać podczas rozmów biznesowych, spotkań, czy targów w Niemczech? 

 

Rozmowa o różnicach kulturowych

Do rozmowy na temat różnic w komunikacji biznesowej z Niemcami i próby odpowiedzi na powyższe pytania, zaprosiła mnie Gracjana Pawlak –  trenerka rozwoju osobistego i przywództwa. Rozmowa dotyczyła moich doświadczeń, które mogą być istotne dla polskich przedsiębiorców, którzy chcą budować partnerstwa na rynku niemieckim.

 

różnice między Polakami a Niemcami

Podczas rozmowy odpowiedziałyśmy na trzy, bardzo często pojawiające się pytania:

1) Jakie są podobieństwa kulturowe pomiędzy biznesem polskim i niemieckim?

2) Jakie są różnice w mentalności i zachowaniu w biznesie między Polakami i Niemcami?

3) Jak polski przedsiębiorca, który chce wejść na rynek niemiecki, może wykorzystać wiedzę o tych podobieństwach i różnicach? 

Jeżeli planujesz wejść ze swoim biznesem na rynek niemiecki lub jesteś na początku tego procesu, zachęcam cię do obejrzenia naszej rozmowy.  Mam nadzieję, że dzięki niej łatwiej ci będzie zrozumieć różnice kulturowe, a w konsekwencji łatwiej prowadzić biznes z niemieckimi firmami.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy!
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

 

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved