Uzyskanie licencji transportowej w Niemczech a kabotaż

Posiadanie licencji transportowej pozwala na prowadzenie komercyjnej działalności przewozowej na terenie całej Unii Europejskiej. Kto posiada licencję transportową w Niemczech unika kabotażu.

Jest to niezbędny dokument umożliwiający funkcjonowanie firmy transportowej. Jednostką administracyjną odpowiedzialną za wydawanie licencji jest Urząd niem.  Güterkraftverkehrsamt odpowiednik naszego Zarządu Dróg i Transportu.

Warunki ubiegania się o licencję transportową w Niemczech

Podstawą ubiegania się o licencję transportową w Niemczech jest posiadanie firmy transportowej tam zarejestrowanej. Jedną z najczęściej wybieranych przez naszych klientów jest jest GmbH jako forma działalności. Innym rozwiązaniem jest założenie oddziału firmy w Niemczech – rejestrację działalności należy poprzedzić wnikliwą analizą kosztową i prawną. Są rzadkie przypadki, kiedy oddział może być korzystniejszy. Chętnie odpowiemy na pytanie, kiedy tak jest.

Drugim wymogiem jaki musi spełnić osoba ubiegająca się o licencję transportową to poświadczenie, że jej firma posiada stabilność finansową. Jego potwierdzeniem jest zaświadczenie potwierdzające odpowiednią ilość kapitału własnego i rezerw w wysokości 9 000,00 EUR na pierwszy samochód ciężarowy oraz 5 000,00 EUR na każdy kolejny samochód ciężarowy. Dokument musi być wystawiony przez bank ubiegającego się o licencję i potwierdzony przez doradcę. 

Ostatnim elementem, jest posiadanie potwierdzenia kompetencji zawodowych. W celu uzyskania licencji transportowej poświadczenie kompetencji można potwierdzić poprzez złożenie egzaminu przed Izbą Przemysłowo-Handlową w Niemczech lub posiadanie potwierdzenia przepracowanych co najmniej 10 lat (bez przerw) na stanowisku managera firmy transportowej lub równoważny dokument – zapytaj nas o szczegóły. 

Niezbędne dokumenty do otrzymania licencji transportowej

Ponadto od wnioskodawcy wymagane są również zaświadczenia m.in. z urzędu skarbowego, kasy chorych i jak jego nieposzlakowana opinia. 

Urząd transportowy może wnieść o dostarczenie dodatkowych dokumentów, które nie zostały wymienione w naszym artykule. Poniżej znajduje się wykaz najczęściej wymaganych dokumentów dodatkowych.

Dokumentacja dodatkowa: zaświadczenie o rejestracji firmy, lista akcjonariuszy firmy, zaświadczenie o nieposzlakowanej opinii, poświadczenia ubezpieczenia społecznego pracowników firmy, wyciąg z rejestru handlowego, potwierdzenie stanu finansowego firmy, świadectwo prawa jazdy, pełna lista pojazdów i ich rejestracji.

Koszt i czas oczekiwania na licencję transportową w Niemczech. 

Obecnie koszt otrzymania licencji transportowej w Niemczech mieści się w kwocie od 120,00 do 700,00 Euro do czego należy doliczyć koszty koordynacji i pozyskania licencji w wysokości 1500 Eur. Od momentu dostarczenia do odpowiedniego urzędu wszystkich wymaganych dokumentów jednostka administracyjna ma trzy miesiące na wydanie licencji transportowej po akceptacji przedłożonych kompletnych dokumentów. Licencja zwana wspólnotową wydawana jest na okres 10 lat, po tym czasie można ubiegać się o jej wznowienie. 

W celu przyspieszenia i uporządkowania wszelkich formalności polecamy wsparcie Connector Germany. Wsparcie specjalistów pozwoli zaoszczędzić czas w procesie starania się o licencję transportową oraz zakładania firmy transportowej w Niemczech. Ponadto firma zyskuje swojego przedstawiciela i doradcę, który doradzi w newralgicznych decyzjach dotyczących np. lokalizacji firmy, wsparcia w procesie budowania wizerunku firmy. 

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy!  
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved