Ekologiczny transport w Niemczech, czy to możliwe?

Rok 2050 będzie rokiem, w którym Unia Europejska stanie się neutralna pod względem emisji gazów cieplarnianych. Do takiego porozumienia doszły rządy krajów UE. Powstaje pytanie – jaki wpływ na branżę transportową będzie miało to porozumienie?

Wprowadzenie Nowego Zielonego Ładu w Unii Europejskiej i związana z nim redukcja emisji gazów cieplarnianych bez wątpienia wpłynie na wiele branż gospodarek krajów europejskich.

Cel

Osiągnięcie celu, jakim jest zmniejszenie emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych do atmosfery o 55%, to wyzwanie. Przede wszystkim dla całej branży transportowej w Unii Europejskiej.

Transport drogowy odpowiada bowiem za aż 72% emisji wszystkich gazów cieplarnianych. Znaczną część tej emisji powoduje transport osobowy, który odpowiada za prawie 61% emisji. Jednak pozostałe prawie 38% wszystkich emisji wynikających z transportu powodują lekkie i ciężkie samochody ciężarowe.

Dla porównania w Polsce emisje związane z transportem stanowią około 24 procent całkowitych emisji dwutlenku węgla.

Dążenie do zmniejszenia emisji w każdej dziedzinie gospodarki, spowoduje w najbliższych latach wiele zmian. W transporcie wymusi wymianę taboru samochodowego.

Przyszłość

Już za kilka lat ciężarówki dopuszczone do sprzedaży w Unii Europejskiej będą musiały zużywać średnio o 15% mniej paliwa. Emisja będzie musiała być ograniczona też o 15 procent mniej CO2. Przełoży się to na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 54 miliony ton w ciągu najbliższych kilku lat.

To jednak początek zmian. Docelowo paliwa kopalne w silnikach ciężarówek mają zastąpić napędy elektryczne i wodorowe. Co prawda w tej chwili oba napędy są „pieśnią przyszłości” w dużych ciężarówkach, ale już w mniejszym transporcie, wykonywanym za pomocą furgonetek, to rzeczywistość. Niedawno DHL Express ogłosił powiększenie floty swoich samochodów o 100 samochodów elektrycznych o zasięgu 200 kilometrów.

Można się więc spodziewać, że ekologiczna zmiana, która powoli wkracza do transportu drogowego, niebawem stanie się o wiele szersza.

Z marketingowego punktu widzenia wydaje się, że im wcześniej firma okaże się „przewoźnikiem przyjaznym środowisku”, tym ma większą szansę na rozpoznawalność i dobrą opinię wśród klientów.

Eko Niemcy

W Niemczech, które są unijnym liderem w działaniach ekologicznych już teraz jest możliwość wymiany samochodu Euro 3,4,5 na Euro 6 z dopłatą dochodzącą nawet do 15 tys. euro.  Od stycznia działa uruchomiona przez Federalny Urząd Transportu platforma, na której można składać odpowiednie wnioski.

Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy transportowego, który chce założyć spółkę GmbH w Niemczech, możliwość dopłat do wymiany taboru i inne wsparcie, mogą stać się skutecznymi zachętami do jak najszybszego założenia działalności za Odrą.

Jako Connector Germany całościowo pomagamy polskim przedsiębiorcom w założeniu swojego biznesu w Niemczech.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! 
Zadzwoń: +48 791 091 22

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved