Wsparcie

Wsparcie dla przedsiębiorców w Niemczech

Zakładając działalność gospodarczą w Niemczech polski przedsiębiorca może liczyć na wsparcie oraz dotacje, dzięki którym stanie się konkurencyjny na zachodnioniemieckim rynku.

Polacy najwięcej firm zakładają w Bawarii, Północnej Nadrenii i Westfalii, Badenii Wirtembergii, Dolnej Saksonii i w samym Berlinie. Wszyscy właściciele firm mogą ubiegać się o wsparcie na dokładnie takich samych zasadach jak Niemcy.

Źródła pomocy

Pomoc dla firmy przedsiębiorca może otrzymać z trzech źródeł. Pierwszym z nich jest budżet federalny, natomiast kolejnymi są budżety poszczególnych krajów związkowych oraz Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, że zdecydowana większość pieniędzy przeznaczanych na wsparcie biznesów dostępna jest w sześciu wschodnich krajach związkowych (Berlina, Brandenburgii, Saksonii, Saksonii Anhalt, Meklemburgii-Pomorza Poprzedniego oraz Turyngii). Oznacza to, że właśnie w tych landach istnieje większe prawdopodobieństwo otrzymania korzystniejszego wsparcia niż w zachodniej części Niemiec.

Programów finansujących wsparcie inwestycyjne jest w Niemczech jest stosunkowo wiele i można je podzielić na kilka grup.

  • Programy wsparcia bezpośredniego dla inwestycji
  • Bezpośrednie dotacje
  • Preferencyjne kredyty
  • Wsparcie w zakresie badań, rozwoju i innowacji
  •  Wsparcie w zakresie instrumentów rynku pracy.

Wsparcia dla przedsiębiorcy w Niemczech i jego wielkość zależą od wielu czynników, dlatego trudno powiedzieć, jakie ono może konkretnie być. Jedno jest natomiast pewne. Stosunkowo łatwo je otrzymać. Warunek jest taki, że skrupulatnie podchodzi się do wszelkich formalności oraz spełnia się wszystkie kryteria wymagane przez konkretny program wsparcia.

O czym trzeba pamiętać

Jeżeli planujesz założenie działalności gospodarczej w Niemczech, pamiętaj przede wszystkim o tym, że większość dotacji możesz otrzymać jeszcze przed rozpoczęciem swojej działalności. Warto więc najpierw sprawdzić, jakie możliwości wsparcia dla planowanej działalności są w konkretnym kraju związkowym. I czy na przykład w sąsiednim landzie to wsparcie nie jest znacząco większe.

Niemcy wspierają przedsiębiorców zakładających nowe firmy. Ma to oczywiście swój cel, którym jest napędzanie gospodarki, zwiększanie zatrudnienia, tworzenie innowacji i budowanie konkurencyjności na rynku. My ze swojej strony pomagamy polskim przedsiębiorcom wejść na rynek niemiecki i odnieść na nim sukces.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! Zadzwoń: +48 791 091 22

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved