bogate landy

Najbogatsze landy w Niemczech

W świadomości wielu ludzi Niemcy to wielki i bogaty kraj. Jest w tym wiele prawdy, bo nie da się ukryć, że nasz zachodni sąsiad jest gospodarczą potęgą. To przecież czwarta rozwinięta gospodarka rynkowa na świecie.

Niemcy nie są jednak tak jednorodnym gospodarczo krajem, jak mogłoby się wydawać. Za Odrą są regiony, które wybijają się na gospodarczą ponadprzeciętność i te, które zaniżają średnią krajową.

Spośród szesnastu landów Niemiec tak naprawdę tylko trzy stanowią o ogromnej przewadze ekonomicznej Niemiec i to one napędzają gospodarkę tego kraju.

Po pierwsze – Bawaria

Region, którego stolicą jest Monachium, jest jednocześnie stolicą motoryzacyjną Niemiec. To tutaj swoje siedziby mają tak znane firmy motoryzacyjne jak BMW, Audi, czy MAN. Również w tym landzie znajdują się biurowce jednej z największych firm przemysłu lotniczego – Airbus. Warto też wiedzieć, że aż jedna czwarta niemieckich przedsiębiorstw notowanych na giełdzie DAX ma swoją siedzibę w Bawarii. Wśród nich znajduje się chociażby Adidas i Siemens.

Żeby zdać sobie sprawę z potęgi gospodarczej Bawarii trzeba porównać jej produkt krajowy brutto na przykład z PKB Polski. Jest to PKB bardzo podobne i dopiero od czterech lat Polska ma je większe od niemieckiego landu.

Po drugie – Hesja

Stolicą tego landu jest Wiesbaden, chociaż to Frankfurt nad Menem jest określany niemieckim Nowym Jorkiem. Dzieje się tak za sprawą banków, które za swoją siedzibę obrały właśnie to największe w tym landzie miasto. Dwa największe banki, to Deutsche Bank AG oraz Commerzbank AG.

Tak jak w Bawarii ma swoją siedzibę Airbus, tak w Hesji znajduje się inny potentat rynku lotniczego, jakim bez wątpienia jest Lufthansa. To także tutaj swoje siedziby mają takie firmy ja Deutsche Ban AG oraz Adam Opel AG.

 Po trzecie – Badenia-Wirtenbergia

W Stuttgarcie, który jest stolica trzeciego najbogatszego landu Niemiec swoje siedziby mają takie koncerny jak Daimler AG, Porsche, czy Bosch. Tutaj także znajduje się wiele firm z sektora maszynowego, elektronicznego, chemicznego i optycznego.

Stuttgart to także miejsce odbywania się corocznych Targów Stuttgarckich, podczas których spotykają się przedstawiciele wielu branż z pozoru tak odległych od siebie jak gastronomia i obróbka metalu.

Podsumowanie

Wszystkie trzy napędzające niemiecką gospodarkę landy leżą w południowych Niemczech. Być może to jedne z nich stanie się siedzibą twojej firmy? Zadzwoń do nas i porozmawiaj o możliwości założenia działalności gospodarczej w Niemczech.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! Zadzwoń: +48 791 091 22

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved