Kabotaż czy spółka w Niemczech?

Pakiet Mobilności powoli staje się rzeczywistością europejskich przewoźników. Dla tych, którzy część swojego biznesu opierali na kabotażu, przepisy są ograniczające. Może warto więc pomyśleć o innym rozwiązaniu?

Obawy i korzyści

Kiedy rozmawiamy z polskimi przedsiębiorcami transportowymi, niejednokrotnie słyszymy o ich obawach. Dotyczą one zakładania spółki GmbH w Niemczech i prowadzenia tam działalności gospodarczej. Biorą się one z braku wiedzy na temat procedur zakładania i prowadzenia firmy za zachodnią granicą Polski. Wynikają też z braku wizji korzyści, jakie daje założenie działalności w Niemczech.

Korzyści jest natomiast wiele, a jedna z nich związana jest właśnie z kabotażem.

Jeżeli prowadzisz firmę transportową, to wiesz, że kabotaż odbywa się po dostarczeniu ładunku do państwa docelowego.  Po rozładunku można tym samym pojazdem i w ramach tego państwa w ciągu siedmiu dni przeprowadzić trzy transporty kabotażowe.

Ograniczona liczba transportów kabotażowych sprawia, że nie zawsze wykorzystują one w pełni możliwości, jakimi dysponuje pojazd. Jeżeli to nie jest pełen załadunek, to zawsze możemy mówić o stracie spowodowanej „pustymi metrami sześciennymi”.

Jak temu zapobiec?

Ograniczeniu strat można zapobiec zakładając spółkę GmbH. Niemiecka firma nie ma bowiem na terenie Niemiec tych ograniczeń, które mają polscy przewoźnicy. Może bez przeszkód i ograniczeń wykonywać przewozy towarów i być znacznie bardziej konkurencyjna niż firmy spoza Niemiec. Bo o ile pojazd polskiej firmy może wykonać co najwyżej cztery przejazdy na terenie Niemiec, to już ten sam pojazd, ale jeżdżący w ramach działalności w Niemczech, może takich przewozów wykonać dużo więcej.

Czy to się opłaca?

W takich przypadkach zwykła odpowiedź brzmi: to zależy. Jeżeli twoja działalność na terenie Niemiec nie jest szczególnie duża, to zakładanie spółki za Odrą może nie być opłacalne. Natomiast jeżeli twoja flota często i dużo jeździ po Niemczech, to może się okazać, że zyski mogą pojawić się bardzo szybko.

Nie opieraj swojej działalności na przewozach kabotażowych. Załóż firmę i zacznij funkcjonować na rynku niemieckim na takich zasadach, jakie obowiązują tamtejszych przewoźników. Tym bardziej, że eksperci przewidują w najbliższych latach zmniejszenie rentowności przewozów kabotażowych.

Chcesz porozmawiać o tym, jak zacząć funkcjonować na rynku niemieckim? Skontaktuj się z nami, a my odpowiemy na wszystkie twoje pytania i wskażemy najlepsze możliwe rozwiązania.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy!
 Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved