zwyczaje biznesowe

Zwyczaje biznesowe w Niemczech

Niemcy postrzegani są przez Polaków jako osoby bardzo zdyscyplinowane, lubiące porządek i jasno określone zasady. Takie postrzeganie niemieckich partnerów biznesowych, choć stereotypowe, może się przydać. Szczególnie wtedy, kiedy sami jesteśmy właścicielem firmy na terenie Niemiec.

Nie spóźniaj się

Czas jest bardzo ważny. Jeżeli potrzebujesz umówić się ze swoim niemieckim partnerem biznesowym na spotkanie, nie rób tego na ostatnią chwilę. Zaplanuj takie spotkanie z dużym wyprzedzeniem i poinformuj o nim kontrahenta. Pamiętaj też o punktualności. Jeżeli to ty zostałeś zaproszony na spotkanie, nie przychodź na nie dużo za wcześnie, a przede wszystkim nie spóźniaj się. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie możesz przybyć na czas na spotkanie, jak najszybciej poinformuj o tym osobę, która umówiła się z tobą. Krótko mówiąc – punktualność to postawa w kontaktach biznesowych z Niemcami. Oni, jak mało która nacja, cenią swój czas i tego samego wymagają od partnerów biznesowych.

Bądź formalny…

Spotkanie biznesowe, to nie to samo co spotkanie prywatne. Tutaj nie ma miejsca na poklepywanie się po ramionach i nieformalną atmosferę. Niemcy w tej sprawie są rygorystyczni i wymagają zachowania wszelkich formalnych form. Jedną z nich jest na przykład zwracanie się do wszystkich uczestników spotkania po nazwisku i to bez względu na to, jak bardzo zażyłe stosunki panują poza spotkaniem. Jeżeli więc zdarzyło ci się ze swoim niemieckim partnerem być wcześniej w mniej oficjalnych okolicznościach, pamiętaj, żeby te doświadczenie odłożyć na bok podczas spotkania biznesowego.

… także w ubiorze

Dla naszych zachodnich sąsiadów bardzo ważne jest to, żeby na spotkaniu biznesowym nie razić ekstrawagancją i brakiem poczucie stosowności. Nie planuj więc mniej formalnego stroju, czy rzucającego się w oczy makijażu. Stonowane barwy ubioru i konserwatywne podejście do wyglądu na pewno spodobają się twojemu niemieckiemu partnerowi.

Bez owijania w bawełnę

Niemcy nie lubią, kiedy marnuje się ich czas. Dlatego podczas spotkania warto szybko przechodzić do konkretów i sedna sprawy. Zbyt długie wstępy i mówienie nie wprost o sprawach biznesowych, nie buduje atmosfery zaufania. Dlatego po oficjalnym przywitaniu, zamiast small talku, przejdź do głównego tematu spotkania.

Podsumowanie

Pomimo tego, że Niemcy są naszym bliskim sąsiadem, w wielu sprawach bardzo się różnimy. Warto poznawać te różnice, aby dobrze czuć się w kontaktach z niemieckimi partnerami. To właśnie w taki sposób można zbudować zaufanie i zdobyć wieloletnie kontrakty.  Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem w Niemczech i zakładają swoją pierwszą spółkę GmbH, tego rodzaju wiedza, może okazać się bardzo wiele warta.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! Zadzwoń: +48 791 091 22

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved