Cyfryzacja na rynku Niemieckim. Szanse i perspektywy dla polskich MŚP

W Niemczech mówi się o cyfrowej transformacji, która jest zarówno szansą, jak i wyzwaniem dla niemieckiej gospodarki na wielu płaszczyznach. Technologie cyfrowe mają na celu rozwinąć rynek Niemiecki o wydajniejsze procesy, mocniejszą orientację na klienta, nowe produkty, a nawet modele biznesowe. Gospodarka Niemiecka pozostająca w tyle za innymi państwami europejskimi planuje cyfryzację kraju pomimo wysokich kosztów.

Perspektywy cyfryzacji rynku Niemieckiego

Dyrektywy Unii Europejskiej – NextGenerationEU uwzględnione w planach gospodarczych przez rząd niemiecki mają przełożenie na sytuację na Niemieckim rynku usług i zatrudnienia.  Planowane zmiany z zakresu cyfryzacji otwierają rynek pracy. W kraju odnotowywane jest stałe zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu informatyki i inżynierii. Dla Polskich MŚP oznacza szersze możliwości proeksportowe wynikające z dużego zapotrzebowania na specjalistów oraz wysoko wykwalifikowane firmy z branż digitalizacji i cyfryzacji.

Z badań Przedstawionych przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW) wynika, że w roku  2021 w porównaniu z rokiem 2020 gospodarka w Niemczech stała się niemal powszechnie bardziej cyfrowa. Wyraźnymi pionierami w tej kategorii są Badenia-Wirtembergia i Bawaria oraz aglomeracje. Natomiast wśród terenów, które mają gorszy odsetek cyfryzacji znajdują się Berlin, Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia

Co determinuje cyfryzację rynku Niemieckiego 

Warunki w jakich znajdują się Niemieckie firmy determinują ich możliwości cyfryzacji. Łatwiej dokonać jej w miejscach o rozwiniętej infrastrukturze technicznej. Nie bez wpływu pozostaje rozpoczęcie działalności w miejscach gwarantujących odpowiednie warunki administracyjne i prawne. Digitalizacja zakłada wprowadzanie zmian zarówno w procesach, produktach, modelach biznesowych, jak i w kwalifikacjach siły roboczej.  Aby utrzymać dalsze tendencje wzrostowe cyfryzacji koniecznym jest wsparcie rządowe.

Pandemia covid-19 a cyfryzacja rynku Niemieckiego

Wpływ pandemii na cyfryzację gospodarki Niemieckiej określa się jako dwutorowy ze względu na wyhamowanie cyfryzacji produktów przy jednoczesnym rozwój procesów firmowych. Powodem takiego zjawiska były poczynione w czasie pandemii oszczędności i ograniczenia inwestycyjne wewnątrz firm. Cyfryzacji uległy głównie procesy działalności wśród których wymieniane są: praca w sieci, wymiana informacji w firmie i tworzenie sieci cyfrowych z innymi firmami. Działania te były wymuszone w celu wykonywania pracy oraz pozostania konkurencyjnymi na rynku.

Szanse dla polskich działań proeksportowych z branży cyfryzacyjnej. 

W Niemczech istnieje możliwość wykorzystania siły rozpędu częściowej cyfryzacji spowodowanej pandemią covid-19 i przekształcenia jej w zrównoważony, kompleksowy impuls do cyfryzacji. Polskie firmy, które umiejętnie wykorzystają potencjał we wprowadzaniu niemieckich firm w technologie cyfrowe mogą wiele osiągnąć.  

Co istotne obecnie Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW) wskazuje na duże zapotrzebowanie wsparcia gospodarki siłą roboczą spoza Niemiec. Założenie to jest poparte realnymi liczbami. Wolne miejsca pracy czekające na specjalistów IT na rynku niemieckim to około 86 tys. Dane te przedstawiane są przez stowarzyszenie branżowe Bitkom. Instytucje Otoczenia Biznesu z Niemiec coraz częściej poszukują innowacyjnych rozwiązań w polskich firmach ze względu na świetne wykształcenie kadry IT. W ramach podjęcia współpracy oraz zaspokojenia potrzeb rynkowych organizowane są spotkania, konferencje oraz targi.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! 
+ 48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved