Niemiecka gospodarka w roku 2022 – prognozy

Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW) w swoim badaniu wskazuje na pozytywne nastawienie niemieckich przedsiębiorców odnośnie prognoz gospodarczych na 2022 r. Czekają oni na dalszy wzrost gospodarczy w większości branż i związane z tym zwiększenie zatrudnienia. 

Prognozowane zagrożenia

Główne zagrożenia, z trudnymi do przewidzenia konsekwencjami, związane są z obawami o rozwój zachorowań na nowy wariant covid 19 – Omikron.  Powoduje on braki kadrowe, przerwanie systemów produkcyjnych. W łańcuchach dostaw od roku 2020 występują “wąskie gardła” powodujące podniesienie kosztów produkcji i cen sprzedaży. Braki komponentów oraz półprzewodników odciskają piętno na możliwościach produkcyjnych niemieckich firm tworząc wielomiesięczne opóźnienia w realizacji zamówień.

Pozytywnie mimo zagrożeń 

Zaplanowane dla Unii Europejskiej i uwzględnione przez rząd niemiecki założenia wynikające z NextGenerationEU mają realne przełożenie na sytuację gospodarczą kraju. Największe ożywienie gospodarcze przewidywane jest wiosną 2022 r., kiedy to niemieccy obywatele zaczną wydawać zdecydowanie więcej niż w poprzednich miesiącach. Odnotowany wzrost PKB Niemiec o 2.7% w roku 2021 jest niższy o 2 punkty procentowe w stosunku do stanu z roku 2019. Jednak widoczny stały wzrost gospodarczy potwierdza pozytywne nastawienie przedsiębiorców na nadchodzące miesiące.

Zmiany demograficzne, cyfryzacyjne i dekarbonizacyjne otwierają rynek pracy. Odnotowywane jest stałe zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu informatyki i inżynierii, specjalistów ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju.

Według danych publikowanych przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW) dobre perspektywy produkcyjne wynikają częściowo z globalnego wzrostu inwestycji. Wśród obszarów inwestycyjnych wymieniane są: przemysł farmaceutyczny, metalowy, elektryczny, budownictwo a także spedycja.

W ubiegłym roku 2021 branża MedTech odpowiadała za 0,5% wzrostu gospodarczego Niemiec. Niemiecki przemysł farmaceutyczny jest na drodze dalszego rozwoju. Jednocześnie kładzie on nacisk na komputeryzację, miniaturyzację oraz funkcje molekularne. Zapowiadane przez niemiecki rząd inwestycje budowlane rzędu 400 tys. mieszkań rocznie napawają optymizmem branże budowlaną. Przewidywane wzmożenie aktywności konsumenckiej niemieckich obywateli pozwala spokojnie spojrzeć w przyszłość firmom spedycyjnym.

Sektorem spodziewającym się wyhamowania rozwoju lub stopniowej reorganizacji będzie przemysł wydobywczy – górnictwo. Również sektor finansowy- przez wzgląd na rozwój bankowości internetowej. Niezmiennie, szczególnie dotknięta pandemią, pozostanie branża turystyczna.  

Perspektywy szansą dla państw sąsiednich

Wynikające z dużego zapotrzebowania na specjalistów oraz wysoko wykwalifikowane firmy, z branż określonych przez Unijny Zielony Ład, niemiecki rynek otworzy możliwości rozwoju dla wielu małych i średnich przedsiębiorców. Obecnie IW wskazuje na duże zapotrzebowanie wsparcia gospodarki siłą roboczą spoza Niemiec. 

Jako Connector Germany pomagamy polskim przedsiębiorcom w założeniu swojego biznesu w Niemczech.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy!  
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved