Brexit w firmie transportowej

Brexit stał się faktem. Od 1 stycznia Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Z perspektywy unijnej stała się „krajem trzecim”, co ma niebagatelne znaczenie także dla firm transportowych.

Paszport

Najbardziej podstawową niedogodnością związaną z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię jest konieczność posiadania paszportów. Obowiązek ten wejdzie w życie dopiero 1 października 2021 roku, ale warto już teraz sprawdzić, czy kierowcy przewożący towary do Wielkiej Brytanii mają ważne paszporty. I czy one są ważne jeszcze przez sześć miesięcy. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować cofnięciem samochodu z granicy, dlatego warto już teraz zacząć wszelkie ewentualne procedury związane z otrzymaniem paszportu.

Cła

Brexit spowodował, że poza kontrolami paszportowymi na granicach ze Zjednoczonym Królestwem, kierowcy muszą przygotować się także na przejście wszystkich formalności związanych z odprawą celną.  Dla firm transportowych oznacza to rejestrację w specjalnym systemie „e-Klient”, czy też wystąpienie o nadanie numeru EORI, który jest obowiązkowy dla wszystkich podmiotów, które prowadzą wymianę (eksport/import) z krajami spoza Unii Europejskiej.

Wprowadzenie polityki celnej, podobnie jak kontroli paszportowych, ma odbywać się stopniowo. Obowiązek zgłaszania wszystkich wwożonych na terytorium Wielkiej Brytanii towarów ma obowiązywać od lipca 2021 roku. Niemniej już dziś warto sprawdzić, czy firma jest w pełni gotowa na obsługę celną przewożonych towarów.

Kabotaż

Pojazd, który wwiezie towar na terytorium Zjednoczonego Królestwa ma możliwość wykonania dwóch dodatkowych przejazdów kabotażowych. Przejazdy te muszą być jednak wykonane po przyjeździe z Unii Europejskiej i maksymalnie w ciągu siedmiu dni. Planując tego typu przejazdy sprawdź, czy dotrzymasz wymaganych terminów.

Brexit – podsumowanie

Firma transportowa musi upewnić się, że jej kierowcy posiadają wszystkie niezbędne informacje celne oraz inne wymagane dokumenty. Dodatkowo musi również sprawdzić, że kierowcy wiedzą, jakie dokumenty muszą przedstawić na każdym etapie podróży, w tym:

  • podczas kontroli drogowych przed wjazdem – kontrole w celu wykazania gotowości granicznej,
  • w portach lub terminalach kolejowych,
  • na posterunkach celnych.

Jak najwcześniejsze przygotowanie się do nowych wymagań zapewni twojej firmie profesjonalne wejście na rynek pozaunijnego Zjednoczonego Królestwa. Nie odkładaj na ostatnią chwilę tych formalności, których możesz już teraz dopełnić.  

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! 
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved