Czy Szwecja jest idealnym miejscem do prowadzenia biznesów?

Przez ostatnie kilka dni nasi obserwujący w social mediach mogli zobaczyć, jak wyglądała praca teamu Connector Germany podczas targów Auto Mässan 2023 w szwedzkim mieście Göteborg. W tym wpisie chcielibyśmy bliżej przedstawić naszym czytelnikom rynek szwedzki. W związku z tym stawiamy najważniejsze pytanie: Czy Szwecja jest idealnym miejscem do tego, aby rozpocząć tam prowadzenie biznesu? My już wiemy, że tak, a Ty – Drogi Czytelniku, zaraz się o tym przekonasz!

Zapraszamy do lektury!

Główne informacje gospodarcze dotyczące Szwecji

Rynek szwedzki jest idealny dla firmy, które oferują wysoką jakość produktów i usług, a ich działania zgodne są z zasadami zrównoważonego rozwoju. Według raportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu największy udział w kształtowaniu gospodarki tego kraju biorą rolnictwo (1,6%), przemysł (33%) i usługi (65%). Mieszkańcy tego kraju w 2020 roku zarabiali średnio ponad 4000 USD miesięcznie! Szwecja w rankingu “Doing Business 2020” zdobyła 39 miejsce w kategorii “Rozpoczęcie działalności” (Polska 128), a w ogólnej ocenie kraju znajdowała się w pierwszej 10 krajów, w których najlepiej jest prowadzić biznes.

Szwecja do swojego kraju importuje przede wszystkim pojazdy drogowe i niezbędne do ich budowy części, produkty naftowe, urządzenia elektroniczne, urządzenia telekomunikacyjne i audio-wideo oraz maszyny ogólnego zastosowania przemysłowego. W związku z pandemią COVID-19 na szwedzkim rynku ucierpiały takie gałęzie przemysłu jak: chemiczny, paliwowy, samochodowy i spożywczy. Aktualnie w tym kraju występuje największe zapotrzebowanie na produkty z branży elektronicznej i telekomunikacyjnej, spożywczej, samochodowej i górniczej. 

Elementy kultury biznesowej w Szwecji

Najistotniejsze w prowadzeniu interesów ze stroną szwedzką jest budowanie relacji i zdobywanie zaufania. Szwedzi zwracają uwagę na punktualność i profesjonalne przygotowanie do spotkań biznesowych. Z kolei podczas prowadzenia negocjacji kładą oni duży nacisk na budowanie kompromisów i konsensów, raczej unikają konfliktów. Szwedzki biznesowy dresscode jest konserwatywny, ale casualowy. 

Mocne i słabe strony rynku szwedzkiego

Szwedzki rynek biznesowy należy do jednego z najbardziej umiędzynarodowionych rynków europejskich. Pracownicy tego kraju cechują się wysoką produktywnością, a mieszkańcy tego kraju cenią sobie innowacyjne rozwiązania, a z kolei przedsiębiorcy kładą w swoich firmach duży nacisk na politykę zrównoważonego rozwoju w działalności biznesowej. Rynek szwedzki cechuje się przyjaznymi i transparentnymi zasadami prowadzenia biznesu, co już stanowi zachętę dla europejskich przedsiębiorców, którzy planują internacjonalizację swoich przedsiębiorstw. 

Tam gdzie zalety, zawsze muszą znaleźć się jakieś wady – na rynku szwedzkim na szczęście nie jest ich wiele! Do dwóch najważniejszych wad szwedzkiej gospodarki należą niekiedy wysokie koszty wprowadzenia usług i towarów na rynek, a także bardzo duża konkurencja w kluczowych branżach.

Jakie branże mają szansę zaistnieć w Szwecji?

Pozytywne perspektywy na działania w Szwecji mają takie branże jak:

  • motoryzacja / elektromobilność,
  • maszyny i urządzenia,
  • usługi budowlane,
  • usługi IT/ICT,
  • żywność,
  • kosmetyki.

A teraz czas na odpowiedź na najważniejsze pytanie artykułu: czy Szwecja jest idealnym miejscem do prowadzenia biznesów? Connector Germany uważa, że tak! Nasz team specjalizuje się we wsparciu klienta podczas ekspansji na rynki zagraniczne. Przedstawiamy wszystkie etapy tego procesu i wraz z klientem dążymy do osiągnięcia zamierzonego przez niego celu. 

Przedsiębiorco! Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu w Twojej głowie jest myśl “Rynek szwedzki to jest to!”, nie czekaj i zacznij działać! 

Skontaktuj się z nami w celu umówienia spotkania.

Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved