Zwiększenie lub utrzymanie wydatków inwestycyjnych polskich firm na rynku niemieckim

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska) informuje o wynikach swoich najnowszych badań – polscy przedsiębiorcy korzystają z możliwości zwiększenia wielkości własnej firmy oraz chcą korzystać z dostępu do nowych rynków. Oba powody są głównymi przy wyborze Niemiec jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Niemiecki rynek jest atrakcyjny dla polskich inwestorów

Polskich inwestorów nie zrażają złe prognozy gospodarcze Niemiec. Kraj ten jest nadal idealną lokalizacją dla międzynarodowych inwestorów. Jest to wniosek z ankiety biznesowej, która została przeprowadzona przez AHK Polska wśród polskich filii w Niemczech. Niemcy w ciągu ostatniego roku, według dyrektora zarządzającego AHK Polska, pokazały się polskim firmom jako solidny i atrakcyjny rynek, oferujący perspektywy nawet w trudnych warunkach gospodarczych, jakie aktualnie występują w Europie i na świecie.

Ponad 80 procent polskich spółek zamierza zwiększyć swoje wydatki na inwestycje u naszego zachodniego sąsiada

Jak podaje AHK Polska, 79,4% polskich spółek chce zainwestować więcej lub utrzymać aktualne wydatki inwestycyjne w Niemczech. Polscy inwestorzy doceniają przede wszystkim dobrą infrastrukturę i morale płatnicze Niemiec. Współpraca z niemieckim partnerem ułatwia polskiemu przedsiębiorcy dostęp do globalnych rynków.

Obawy polskich przedsiębiorców

Z raportu AHK wynika, że prawie 30% polskich inwestorów martwi się o dostępność wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Ci ankietowani uważają także, że poziom kosztów pracy u naszego zachodniego sąsiada jest bardzo wysoki. Kolejnym czynnikiem dla polskich przedsiębiorców są niemieckie obciążenia podatkowe oraz dostęp do różnych dotacji. Polacy oceniają w tej sprawie Niemcy jako przeciętne. Mimo paru negatywów siedmiu na dziesięciu polskich inwestorów wybrałoby ponownie Niemcy jako miejsce lokalizacji swoich firm.

Polskie firmy w Niemczech

Obecnie na terenie Niemiec działa ponad 1500 polskich firm. Większość tych firm ma swoje siedziby w Berlinie. Działalność tych przedsiębiorstw opiera się na solidnej dwustronnej współpracy gospodarczej. AHK Polska podaje: “W ubiegłym roku np. polsko-niemiecki handel zagraniczny wygenerował wartość 147,1 mld euro, co oznacza wzrost o prawie 20 proc. w stosunku do roku poprzedniego.”

Na liście największych partnerów handlowych Niemiec Polska zajmuje obecnie piąte miejsce.

Connector germany w ramach opieki biznesowej przeprowadza działania proeksportowe na rynek niemiecki dla swoich klientów. Działania te obejmują również założenie firmy w Niemczech.

Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved