Analiza dochodów w Niemczech

Rozpoczynając planowanie działań proeksportowych na rynek niemiecki istotna staje się analiza potencjału odbiorców. Jednym ze sposobów określenia potencjału nabywczego klientów jest analiza dochodów w Niemczech. W poniższym artykule przedstawione zostały dane z fali badań z roku 2019. Pozyskano je w ramach Sozio-oekonomische Panel (SOEP), dla którego badanych jest około 35 000 osób z 19 000 reprezentatywnych gospodarstw domowych.

Analiza dochodów w Niemczech – najbogatszy decyl 

Z analiz dochodów wynika, że wśród najbogatszego decyla ludności w Niemczech często znajdują się pary bezdzietne. Cechują się one podwójnym dochodem i faktem zamieszkiwania w jednym gospodarstwie domowym. Natomiast w 10% najbogatszych najrzadziej spotyka się samotnych rodziców. Zgodnie z analizami wykonanymi przez Instytut Gospodarki Niemieckiej w Kolonii dochód rzędu 5550 euro netto miesięcznie dla bezdzietnej pary pozwala jej na znalezienie się w grupie najlepiej zarabiających. W Niemczech znajduje się 4,6 procent gospodarstw domowych spełniających te kryteria. Również single z miesięcznym dochodem netto w wysokości 3700 euro znajdują się w najwyższym decylu zarobków w Niemczech.

Analiza dochodu par bezdzietnych w Niemczech

W przypadku analiz poświęconych dochodom najlepiej zarabiających gospodarstw domowych wśród pierwszych dziesięciu procent znajdują się:

  • pary bez dzieci o podwójnym dochodzie

jak również

  • 9,3 procent Niemców przed emeryturą, których dzieci nie mieszkają już w tym samym gospodarstwie domowym.

Procentowe ich przedstawicielstwo w pierwszym decylu jest odnotowywane odpowiednio 11,4 i 17,2 procent. Aby gospodarstwo domowe mogło zostać zaliczone do najbogatszego 1% społeczeństwa musi osiągać dochód rzędu przynajmniej 10 790 euro.

Analiza dochodu “singli” w Niemczech

W celu umiejscowienia w 10 % najlepiej zarabiających gospodarstw domowych prowadzonych przez osoby bezdzietne i mieszkające samodzielnie muszą one osiągać miesięczny dochód netto w wysokości przynajmniej 3700 euro. Powyżej tego progu znajduje się kolejny widoczny przedział od którego można mówić wśród singli o pięciu procent najbogatszych. Kwotą graniczną jest dochód 4560 euro netto. Ostatnią wyróżnioną przez Instytut Gospodarki Niemieckiej barierą jest kwota 7190 euro netto, które klasyfikuje osoby posiadające taki dochód miesięczny do jednego procenta najbogatszych.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy!
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved