Rozwój branży izolacji termicznych na rynku Norweskim.

Izolacje termiczne stosowane w celu zmniejszenia zużycia energii i cieszą się coraz większą popularnością. Prognozuje się, że roczna stopa wzrostu w latach 2020-2026 dla rynku Norweskiego wyniesie 4,26%  Natomiast globalną wartość rynku w latach 2021 – 2028 wyniesie 40,64 mld USD, odnotowując CAGR na poziomie 5,34%. Zgodnie z prognozami tendencje wzrostowe utrzymywać będą się do roku 2030. W poprzednim artykule opisaliśmy potencjał rozwoju polskich firm na rynku niemieckim. Tym razem skoncentrujemy się nad perspektywą rozwoju rynku Norweskiego. 

Z jakiego powodu rynek izolacja termicznych jest rozwojowy?

Norweski rynek izolacji termicznych uznaje się za rozwojowy ze względu na jego pozytywny wpływ w zakresie oszczędności energetycznej. Izolacja termiczna wpływa na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz obniżania koszty związane z termoregulacją budynków. Zarówno Unia Europejska jak i poszczególne jej państwa członkowskie w najbliższych latach będą wdrażały kolejne działania na rzecz zielonej gospodarki. Zarówno polityka NextGenerationEU jak i projekty już wprowadzane wskazują na duży wpływ decydentów na rynek izolacji termicznych. 

Jednym z projektów wskazujących jak dużą wagę przykłada Parlament Unii Europejskiej oraz jego uczestnicy (w tym Norwegia) do rozwoju kwestii oszczędności energetycznej był 4Ri nEU. Strategią projektu był rozwój i wsparcie rozwiązań technologicznych, metodologii oraz modeli biznesowych. Jego całościowy budżet wyniósł 4 597 455,21 €. Zgodnie z założeniami efektem końcowym będzie: 

  • technologia zmniejszająca zużycie energii pierwotnej netto, pozwalającą na obniżenie kosztów cyklu życia w ciągu 30 lat (15 % w porównaniu do typowej renowacji)
  • metodologia wspierająca projektowanie i wdrażanie technologii poprawiających przepływ informacji i wymianę wiedzy między interesariuszami,
  • biznes modele w celu zwiększenia poziomu zaufania inwestorów w gruntowną renowację.

Perspektywy rozwoju branży ociepleniowej na rynku norweskim 

W Norwegii istnieje silny nacisk na energooszczędne budownictwo. Prawo budowlane ma również wpływ na budynki zabytkowe, których renowacja i izolacja termiczna nie może mieć wpływu na ich charakter i historię. Bardzo silnym trendem na rynku norweskim jest podkreślenie istoty zmian klimatycznych oraz wpływu na ich ograniczenie poprzez działania mieszkańców, firm i rządu. 

Możliwość oszczędzania energii czy zmniejszenia śladu węglowego popularyzowana jest np. za pośrednictwem:

  • poradników rozpowszechnianymi przez władze Norwegii,
  • informacji umieszczanych na stronach dystrybutorów i producentów izolacji termicznych.

Ciekawym elementem ukazującym proekologiczną postawę Norwegów jest stwierdzenie umieszczone w ustawie o planowaniu i budownictwie. Brzmi ono: “Prawo powinno promować zrównoważony rozwój z korzyścią dla jednostki, społeczeństwa i przyszłych pokoleń”. Zdanie to jednoznacznie określa perspektywy kolejnych założeń prawnych ekologicznego budownictwa obowiązujących mieszkańców tego kraju. Specyfiką rynku norweskiego jest częste stosowanie drewnianej elewacji, która poza dodatkową izolacją termiczną wymaga jeszcze szczególnej wrażliwości na izolację przeciwpożarową. 

Kolejnym elementem wskazywanym na tle Europejskim oraz w Norwegii jest rosnąca cena energii – obecnie mieszkańcy Norwegii otrzymują dofinansowania do rachunków za energię. Zgodnie z zapowiedziami rządu nie będzie to stałe wsparcie. W związku z tym zostaną wdrożone działania mające na celu ograniczenie zużycia energii, a co za tym idzie zwiększy się wykorzystanie izolacji termicznych w budynkach.

Wsparcie rozwiązań branży izolacji termicznej w Norwegii

Rosnące wymagania energooszczędności w budownictwie mieszkaniowym, zwiększenie świadomości konsumentów za pomocą kampanii informacyjnych oraz atrakcyjne formy finansowania i możliwość obniżenia kosztów energii stale pobudzą rynek izolacji termicznych w Norwegii. Ponadto norweski Bank mieszkaniowy może udzielać pożyczek na projekty modernizacyjne, które przyczyniają się do poszerzenia dostępności rozwiązań energooszczędnych na rynku budownictwa rodzinnego. 

Szerokie wsparcie płynące z budżetu Unii Europejskiej w zakresie badań nad optymalizacją rozwiązań izolacji termicznych każe być uważnym i dokładnie obserwować rynek. Producenci coraz częściej prezentują naturalne izolacje np. z lnu, wełny owczej czy siana. Ekologia i oszczędność energetyczna to trend który na długo pozostanie z nami. 

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! 
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved