Kto może skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej (ulga B+R)?

W ustawie o innowacyjności wprowadzona została ulga B+R. Zaprojektowano ją jako narzędzie stymulujące wzrost innowacyjności gospodarki. Jej podstawowym celem jest przyspieszenie zmiany konstrukcji gospodarki. Działalność innowacyjna z obszaru wysokich technologii i rozwiązań ma się stać decydującym czynnikiem w tworzeniu wzrostu dochodu narodowego.

Beneficjenci ulgi badawczo-rozwojowej

Beneficjentami ulgi badawczo-rozwojowej są wszyscy przedsiębiorcy niezależnie od wielkości posiadanej firmy, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową oraz każdy podatnik PIT i CIT, który ponosi koszty  uzyskania przychodów. 

Ponadto: 

  • za działalność rozwojową uprawniającą do skorzystania z ulgi mogą zostać uznane działania prowadzone przez wiele przedsiębiorstw a polegające na ulepszaniu swoich produktów. 
  • Jeżeli podatnik korzysta z dotacji, część wydatków niepokryta dotacją, może być uznana za koszt kwalifikowany.

Czym jest ulga B+R

Ulga badawczo-rozwojowa polega na odliczaniu od podstawy opodatkowania części kosztów działalności badawczo – rozwojowej. Ekonomicznie, ulga działa jako podwójne odliczenie kosztów: 

  • po raz pierwszy jako koszt podatkowy wg. zasad ogólnych 
  • drugi raz jako obniżenie podstawy opodatkowania 

Ulga B+R nie jest optymalizacją podatkową. Mechanizm jej działania jest identyczny jak innych ulg podatkowych. W przypadku tej ulgi praktycznie niemożliwe będzie stosowanie klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania. Stosując ulgę B+R istnieje możliwość uwzględniania projektów, które pozostają w toku (np. kontynuowanych z poprzednich lat). Ulga ta nie wymaga zastosowania ewidencji zawierających podziału na poszczególne projekty, wymagane jest rozdział na rodzaje kosztów. 

O prawie 28% wzrosła liczba firm, które wykorzystały ulgę B+R w 2020 roku, co przekłada się na odliczenie od podstawy opodatkowania 3.636 mln zł – jest to o 43,1% więcej niż przed rokiem.

Przykładowe wyliczenie korzyści

Działając wspólnie z naszym partnerem z zakresu pozyskiwania funduszy Connector Germany zapewnia opiekę biznesową zarówno dla działalności krajowej jak i eksportowej.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! 
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved