Rozwój rynku izolacji termicznej w Europie, z uwzględnieniem rynku niemieckiego.

Perspektywy rozwoju branży izolacji termicznej na świecie.

Rosnące ceny energii oraz coraz większy nacisk kładziony na zmniejszenie śladu węglowego powoduje wzrost zainteresowania branżą izolacji termicznej. Świadomość ekologiczna budowana przez rządy i organizacje pozarządowe, wskazuje działania proekologiczne wpływające korzystnie na domowy budżet. Wśród nich wymienia się zazwyczaj korzystanie z energii odnawialnej, efektywnej izolacji budynków użytkowych oraz korzystanie z systemu HVAC. Stałe działania prowadzone w zakresie popularyzacji rozwiązań izolacyjnych mają realny wpływ na rosnące zainteresowanie konsumentów tą branżą. Widoczna jest ona w badaniach rozwoju rynku izolacji termicznej budynków. W globalnym ujęciu zakłada się, że w latach 2021 – 2028 wielkość rynku wyniesie 40,64 mld USD, odnotowując CAGR (skumulowany roczny wskaźnik wzrostu) na poziomie 5,34%. W roku 2021 rynek ten został wyceniony na 29,75 mld USD. 

Perspektywy rozwoju branży izolacji termicznej w Europie i Niemczech. 

Europa jest wiodącym rynkiem izolacji termicznych na świecie. W roku 2018 segment budownictwa komercyjnego odpowiadał za około 51,9% całkowitych przychodów w tej branży. Oczekuje się, że tendencja ta utrzyma się do roku 2030, natomiast perspektywa rozwoju branży izolacji termicznej określonej przy rocznej stopie wzrostu, w latach 2020-2026 dla rynku niemieckiego wyniesie 7,8%.  Tendencja wzrostowa utrzymywać się będzie ze względu na zieloną politykę Unii Europejskiej oraz prowadzone kontrole przez organizacje tj. REACH. Zadaniem takich jednostek jest zachęcenie do stosowania termoizolacji w budynkach w celu zmniejszenia całkowitego zużycia energii. Środkami wpływu na producentów są działania za pośrednictwem prawa oraz wymagań produktowych.

Odbiorcy branży izolacji termicznej w Europie i w Niemczech.

Wśród odbiorców i użytkowników izolacji termicznych w Europie wyróżniamy: odbiorców indywidualnych,  firmy deweloperskie i budowlane oraz właścicieli /zarządców nieruchomości zabytkowych lub  obiektów wymagających remontu. Decyzją właścicieli i zarządców budynków w Unii Europejskiej corocznie remontowany lub odnawiany jest 1% budynków. Odbiorcami, którzy najszybciej będą zmuszeni do podejmowania decyzji o renowacji są właściciele budynków uznanych za zabytki. Budynki wybudowane przed rokiem 1945 w Europie stanowią 30% wszystkich nieruchomości.  Renowacja budynków jest kluczowa dla polityki unijnej w kontekście zmniejszenia śladu węglowego Europy. W ślad za deklaracjami zielonej gospodarki pojawiają się przepisy oraz inicjatywy zwiększające świadomość potrzeby wykonania renowacji termicznej budynków. Takie działania otwierają rynek trzech czwartych zasobów budowlanych UE, który jest nieefektywny energetycznie i wymaga interwencji. 

Prawo niemieckie a branża izolacji termicznej.

W Niemczech dzięki polityce rządowej odnotowany został znaczny wzrost liczby prac budowlanych. Działanie takie w znacznym stopniu zwiększa popyt na produkty izolacyjne. Również rosnące koszty energii oraz nacisk na zielone budownictwo stale podtrzymuje tendencję wzrostową zapotrzebowania rynku na rozwiązanie termoizolacyjne.  

Bezpośredni wpływ na popyt rozwiązań branży izolacji termicznej ma w Niemczech prawo. W roku 2020 zaktualizowano ustawę o Energetyce Budowlanej (GEG). Zastąpiła ona rozporządzenie o oszczędzaniu energii (EnEV), ustawę o oszczędzaniu energii (EnEG) i ustawę o odnawialnych źródłach energii o cieple (EEWärmeG). Założenia ich zostały przedstawione w ujednoliconym akcie prawnym dotyczącym wszystkich budynków ogrzewanych lub klimatyzowanych. Prawne zapisy wskazują specyfikacje dotyczącą technologii grzewczej oraz standardu izolacji termicznej budynku. W GEG określony został “budżet energetyczny budynku”. W jego skład wchodzą ogrzewanie i chłodzenie pomieszczenia, produkcja ciepłej wody użytkowej, pracy systemów wentylacyjnych oraz energii elektrycznej.

Wsparcie finansowe klientów indywidualnych branży izolacji termicznej w Niemczech. 

Państwo niemieckie wspiera finansowo klientów indywidualnych branży izolacji termicznej w celu sprostania nowym normom energooszczędności budynków. Dobrym przykładem jest program KFW Energooszczędna renowacja, projekt ten umożliwia dofinansowanie nowobudowanych oraz rewitalizowanych budynków w zakresie izolacji termicznej. Na przyszłość rynku izolacji może również wpłynąć projekt, który w 2020 r. Komisja Europejska ogłosiła jako “falę renowacji”. Ma on na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków w całej UE oraz podwojenie wskaźnika renowacji do 2030 r. Oznacza to, że zakładana jest odnowa budynków w liczbie ok. 35 milionów do 2030 roku. Rosnące wymagania w zastosowaniach mieszkaniowych, zwiększenie świadomości konsumentów oraz atrakcyjne formy finansowania pobudzają rynek izolacji termicznych na terenie Unii Europejskiej, a co za tym idzie w Niemczech.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! 
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

 

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved