Pakiet mobilności a sytuacja w branży transportowej.

Od lutego 2022 roku obowiązują kolejne regulacje dla branży transportowej związane z Pakietem Mobilności. Nowe zasady obowiązują w zakresie systemów podatkowych oraz naliczania wynagrodzeń kierowców realizujących przewozy międzynarodowe.  

Rozliczenie pracy kierowców 

O ile rozliczanie kierowców obsługujących przewozy krajowe dopuszcza wypłaty diet i ryczałtów o tyle przepisy dotyczące wynagrodzeń kierowców obsługujących przewozy międzynarodowe uległo komplikacji. Pierwszym elementem utrudniającym rozliczenie jest sposób traktowania pracownika jako kierowcy delegowanego. Jego płaca minimalna musi być przynajmniej tożsama z płacą minimalną obowiązującą w kraju, na terenie którego odbywa delegaturę. Jednak sposób tego rozliczenia nie obejmuje przewozów dwustronnych i tranzytowych. Natomiast przewozy typu cross-trade oraz kabotażowe umożliwiają naliczanie wynagrodzenia zgodnie z minimalną płacą państwa członkowskiego na terenie którego się odbywały. 

Zgłaszanie delegowania i czas pracy kierowców

Zgłaszanie delegowania kierowców w transporcie międzynarodowym odbywa się za pośrednictwem systemu IMI (ang. Internal Market Information System), wiąże się to z rejestracją faktu przekroczenia granicy w tachografie cyfrowym. Dodatkowo zmianie uległa ustawa o czasie pracy kierowców. Nastąpiła również likwidacja podróży służbowych kierowców obsługujących przewozy międzynarodowe. Sposób rozliczeń wynagrodzenia kierowców przewozów międzynarodowych wpływa na wzrost kosztów ich zatrudnienia nawet o kilkanaście procent. 

Zmiany prawne a sytuacja firm transportowych na rynku Polskim

Zmiany prawne znacząco wpływają na sytuację firm transportowych szczególnie zagrożone jest działalność średnich firm, które nie posiadały odpowiedniej możliwości negocjacji podwyższenia stawek transportowych na co wskazywał Piotr Gąska, Dyrektor Rynku Transportu Ciężkiego w PKO Leasing. Podwyższenie kosztów obsługi transportowej jest kluczowym elementem dla dalszego funkcjonowania firm na rynku. 

Obecna sytuacja firm transportowych na rynku NIemieckim

Obecnie w związku z wybuchem wojny w Ukrainie i nałożonymi sankcjami widoczne są zmiany w branży transportu ciężarowego. Jednak jak wskazuje Instytut Gospodarki Niemieckiej drogowy transport towarowy odbywa się głównie na krótszych dystansach, przepisy dotyczące sankcji i anulowania połączeń mają na niego mniejszy wpływ. Zgodnie z informacjami podawanymi przez ww. wymienioną instytucję wynika, że w Niemczech brakuje około 12 000 kierowców zawodowych. A zawód kierowcy zawodowego jest jednym z najpopularniejszych w wartościach bezwzględnych na poziomie pracownika z ukończonym szkoleniem zawodowym. 

Szansa dla Polskich firm planujących ekspansję na rynek Niemiecki

Dla Polskich firm planujących ekspansję na rynek Niemiecki taka sytuacja jest szansą. Otwiera ona możliwości proeksportowe dla firm transportowych i logistycznych. Duże zapotrzebowanie kierowców, a co za tym idzie duża liczba zleceń o większej wartości daje podstawy do przemyślenia podstaw utworzenia spółki / oddziału firmy w Niemczech. Utworzenie firmy za granicą umożliwia również wykonywanie większej liczby przewozów. Jest to możliwe ponieważ Niemiecka firma nie ma na terenie Niemiec tych ograniczeń, które mają polscy przewoźnicy. Zgodnie z przepisami Pakietu Mobilności pojazd polskiej firmy może wykonać co najwyżej cztery przejazdy na terenie Niemiec. Ten sam pojazd, ale jeżdżący w ramach działalności w Niemczech, może takich przewozów wykonać dużo więcej.  

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! 
+ 48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved