Jak założyć firmę spedycyjną w Niemczech

Globalny rynek przepływu towarów stale się zwiększa. Główny wpływ ma na to wzrost zakupów online zarówno wśród klientów indywidualnych jak i biznesowych. Chcąc być częścią rynku spedycyjnego w Niemczech należy spełnić kilka podstawowych warunków przedstawionych poniżej.

Jakie warunki należy spełnić, aby założyć firmę spedycyjną w Niemczech?

Jednym z najistotniejszych elementów do złożenia firmy spedycyjnej jest wybór odpowiedniej floty pojazdów. Do tego celu należy przemyśleć kierunek świadczonych usług. Wybrać należy pomiędzy transportem towarów kontenerem, o dużych gabarytach lub małych jak w przypadku przesyłek kurierskich. 

Kolejnym etapem jest wybór lokalizacji firmy zgodny z obranym przez Ciebie profilem. Optymalna byłaby lokalizacja w otoczeniu infrastruktury sprzyjającej branży spedycyjnej. Mając to na uwadze należy szukać lokalizacji blisko węzłów komunikacyjnych wyposażonych w warsztaty  i wypożyczalnie samochodów ciężarowych.

Bez pozwolenia na transport firma nie może podjąć działań. 

Pracując z flotą pojazdów o łącznej masie większej niż trzy i pół tony musisz uzyskać pozwolenie na transport, ponieważ działalność spedycyjna w takim przypadku podlega ustawie o transporcie drogowym pojazdów. Następnie potrzebujesz licencji na transport drogowy.

O licencję transportową należy wystąpić w mieście lub gminie, w którym będzie zlokalizowana Twoja działalność. Zatwierdzenie przez władze wniosku  może potrwać do 3 miesięcy. 

Aby założyć firmę spedycyjną należy przedstawić zaświadczenia: 

  • o kwalifikacjach technicznych- w tym celu należy zdać egzamin techniczny w Izbie Przemysłowo-Handlowej (IHK).  Egzamin odbywa się w formie pisemnej i ustnej. Obejmuje on tematykę prawa, zarządzania gospodarczego i finansowego, a także norm technicznych i obsługi technicznej. 
  • o niekaralności i wyciąg z centralnego rejestru ruchu i centralnego rejestru handlowego. W przypadku wcześniej prowadzonej działalności (niekoniecznie transportowej) należy również przedstawić odpowiednie zaświadczenia z urzędu skarbowego, właściwego stowarzyszenia branżowego i ubezpieczenia zdrowotnego.
  • o kapitale własnym od swojego doradcy podatkowego. Minimalny wkład wymagany w przypadku jednego pojazdu to 9000 euro, dla każdego kolejnego samochodu będzie to 5000 euro.

Założyć firmę spedycyjną i co dalej?

Poza spełnieniem i otrzymaniem niezbędnych zezwoleń do założenia działalności spedycyjnej w Niemczech, należy również wziąć pod uwagę potrzebę posiadania specjalistów z zakresu księgowości i doradztwa finansowego. 

Aby Twoja firma prawidłowo działała należy pomyśleć o pozyskiwaniu klientów samodzielnie lub przy wsparciu naszych doradców. Z Connector Germany zyskujesz również wsparcie prawne w przypadku negocjacji i zawierania umów. Kolejnym elementem, o który zadba Connector Germany to budowa marki  – stworzenie dobrego obrazu twojej firmy może być kluczowe dla jej przyszłości.  

Wspólnie z naszymi specjalistami wesprzemy cały proces tworzenia Twojej  firmy spedycyjnej  w Niemczech. Od znalezienia optymalnej lokalizacji przez przeprowadzenie procesu otrzymania licencji transportowej do pozyskania nowych klientów.

Connector Germany wspiera swoich klientów w wyborze banków, wyszukiwaniu odpowiednich programów finansowania na start. Pośredniczymy w leasingu aut ciężarowych. 

Decydując się na samodzielne założenie firmy transportowej powinieneś skonstruować biznesplan w oparciu o własne możliwości finansowe. Później pozostaje odpowiednio wcześnie wdrożona akwizycja własnych usług.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy!  
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved