Bioopakowania na żywność – trendy w Europie

Wpływ polityki na inwestycje proekologiczne

Na zachowania konsumenckie oraz ich oddziaływanie na rynek producentów bioopakowań na żywność niezaprzeczalnie wpływ ma polityka. Szerzenie inicjatyw proekologicznych szczególnie dobrze widać w działaniach Unii Europejskiej i jej kolejnych już założeniach proklimatycznych w nadchodzących latach.

Europejski Zielony Ład jest kontynuacją wieloletniej pracy nad proekologicznymi zmianami wprowadzanymi w gospodarce państw unijnych. Jedna trzecia z 1,8 biliona euro inwestycji z planu naprawy NextGenerationEU oraz z siedmioletniego budżetu UE sfinansuje zielone inicjatywy. 

W założeniach dotyczących wspólnej polityki rolnej główny nacisk w kolejnych latach będzie kładziony na zrównoważony rozwój, w którym zawiera się plan działania gospodarki o obiegu zamkniętym.

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Pierwsze działania Komisji Europejskiej wprowadzające założenia gospodarki o obiegu zamkniętym rozpoczęto w roku 2015. Wśród założeń opisano cykl życia produktów od ich powstania przez konsumpcję po gospodarowanie odpadami oraz rynek surowców.  

Podstawowym założeniem staje się twierdzenie mówiące o minimalizacji wytwarzanych odpadów (w tym opakowań na żywności).  Powstające odpady powinny być zagospodarowywane zgodnie z ustaloną hierarchią. 

Najbardziej pożądanymi opakowaniami do żywności są te nadające się do recyklingu. Odpowiednie połączenie materiałów pozwoli na rozłożenie produktu na części pierwsze i odzyskanie surowców do ponownego użycia. Drugim sposobem minimalizacji odpadów jest przetwarzanie ich na energię np. paliwa. Natomiast ostatecznością powinno być unieszkodliwianie ich np. poprzez składowanie.

Polityka a europejskie rynki ekologicznych opakowań żywności

Realny wpływ na dostosowywanie gospodarki do potrzeb rynku widać we wprowadzanych środkach legislacyjnych Unii Europejskiej. Podejmowane są działania ukierunkowane na obszary, które zużywają najwięcej zasobów i w których potencjał obiegu zamkniętego jest wysoki, takich jak: opakowania na produkty żywnościowe i tworzywa sztuczne.

Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady do 2030 r. wszystkie opakowania nie tylko na żywność dostępne na rynku UE mają nadawać się do ponownego użycia lub recyklingu. Zapis ten znacząco otwiera rynek bioopakowań na żywność. 

Wsparcie rozwoju zrównoważonego rynku opakowań żywności widać również w dofinansowaniach Unijnych. Jednym z większych projektów był MyPack  (5 mln euro) prowadzony przez Actia (Le réseau français des instituts techniques de l’agro-alimentaire) zrzeszający osiemnastu partnerów reprezentujących 5 krajów europejskich. Celem Projektu  było umożliwienie transferu know-how promującego doskonalenie wiedzy technicznej we wszystkich sektorach i dyscyplinach przemysłu spożywczego w tym tworzenia bioopakowań na żywność.

Światowe tendencje rynku ekologicznych opakowań żywności

W danych zbierany przez portal Statista można zaobserwować dane wskazujące na stały wzrost udziału biodegradowalnego plastiku w światowym rynku. Od roku 2018 do 2021 wartość tego sektora wzrosła o 4,68 miliardów dolarów.

Prognozy procentowego udziału w rynkach bioplastiku i tworzyw recyklingowanych  zapowiadają wyraźne zmiany. Widoczne staje się tendencja odejście od produkcji tradycyjnych opakowań plastikowych na rzecz ekologicznych rozwiązań.

Wzrost udziału ekologicznych tworzyw w rynku opakowań

Wśród rejonów świata w perspektywie najbliższych lat najwyższy wzrost produkcji i dystrybucji należy do krajów Europejskich. Nie ulega wątpliwości, że czeka nas ekorewolucja w dziedzinie ekologicznych opakowań na żywność.  Szerzona w Europie wizja świadomych zakupów oraz dbałości o zdrowie Europejczyków ma przełożenie na sposób opakowania żywności. 

Prognoza udziału ekologicznych opakowań z podziałem na regiony.

 

Jako Connector Germany pomagamy polskim przedsiębiorcom w założeniu swojego biznesu w Niemczech.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy!  
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved