Jakie konto biznesowe wybrać dla firmy w Niemczech?

Niemiecka bankowość kojarzy się polskim przedsiębiorcom  z procedurami, obowiązkiem bycia osobiście w oddziale, by załatwić pewne sprawy lub otworzyć rachunek bankowy.  Jednak w tym sektorze w Niemczech ostatnio dużo się zmienia za sprawą nowoczesnych rozwiązań bankowości o której możemy naprawdę powiedzieć, że jest innowacyjna. Daje ona możliwość zdalnego otwarcia rachunku, nowoczesną aplikację mobilną, jak również integrację z innymi ważnymi elementami biznesu jak księgowość.

Przedsiębiorcy wiedzą, jak ważne jest, aby śledzić swoje finanse przez cały czas. Jeśli wydatki przewyższają dochody, firma szybko popada w kłopoty. Aby uniknąć tego scenariusza, należy cały czas kontrolować swoje wydatki i stan konta. Nie musisz w tym celu otrzymywać wyciągu bankowego, lecz możesz wygodnie sprawdzić stan konta i ruchy na koncie online. Penta, na przykład, oferuje swoim klientom aplikację, która informuje ich o wszystkich transakcjach, dzięki czemu można mieć oko na swoje finanse w każdej chwili na swoim smartfonie.

Dostosuj konto firmowe do struktury firmy

W fazie, kiedy firma dopiero startuje w Niemczech, struktura firmy jest zazwyczaj jeszcze jasna i ma wąskie struktury. W miarę rozwoju firmy powstają kolejne oddziały, a nawet kolejne spółki. Nowoczesna bankowość biznesowa pozwala uniknąć konieczności przypisywania wszystkich transakcji do poszczególnych działów, departamentów, linii biznesowych lub projektów na koniec miesiąca. Można ustawić subkonta, aby zgrabnie oddzielić przepływy płatności. Subkonta mają swój własny numer IBAN. Oznacza to, że możesz ich używać bez ograniczeń w transakcjach płatniczych bez konieczności wcześniejszego przesłania środków na numer referencyjny przelewu. Dzięki temu można optymalnie dopasować konto firmowe do struktury firmy. Oprócz oddzielnych subkont dla działów, departamentów lub projektów, można również utworzyć subkonta do tworzenia rezerw na płatności podatkowe lub składki ubezpieczeniowe. Z Pentą, w zależności od planu cenowego, można uzyskać do czterech bezpłatnych subkont połączonych z głównym kontem biznesowym.

Finanse nie muszą być zawsze tylko obowiązkiem szefa, nawet małej firmy

Niedotrzymywanie terminów płatności jest nie tylko irytujące, ale również może kosztować dodatkowo. Po przekroczeniu terminu płatności nie można już skorzystać z oferowanego rabatu gotówkowego, lub tzw.skonto – procentowe zmniejszenie sumy należności udzielane nabywcy przez dostawcę towaru, jeżeli odbiorca reguluje zapłatę należności gotówką przed umówionym terminem (tj. w przypadku, gdy nabywca zrezygnuje z oferowanego mu przez dostawcę kredytu handlowego). Jeśli Twoja firma osiągnęła rozmiary, przy których Ty jako właściciel nie możesz lub nie chcesz zajmować się wszystkim sam, nowoczesna bankowość biznesowa daje Ci więcej swobody. Wystarczy nadać pracownikom działu księgowości dostęp i indywidualne uprawnienia do konta firmowego. Ty decydujesz, czy pracownik ma dostęp tylko do odczytu, czy też może również dokonywać płatności.

Daj sobie i swoim pracownikom więcej swobody

Posiadając własne karty pracownicze do konta firmowego, idziesz o krok dalej. Twoi pracownicy nie muszą już płacić z góry, ale używają własnych kart do dokonywania wydatków w imieniu firmy i samodzielnie rezerwują pokoje hotelowe, przeloty lub wynajmują samochód na wyjazdy służbowe. 

Zaleta: wydatki mogą być jasno przyporządkowane i pozwala to wyeliminować czasochłonny proces zwrotu kosztów. Nowoczesna bankowość biznesowa, np. z kontem biznesowym Penta online, umożliwia również skanowanie i kategoryzowanie wpływów zaraz po ich otrzymaniu. W ten sposób nic się nie zgubi, a wydatki można przypisać do konkretnego projektu, podróży, obszaru lub budżetu. Podobnie jak w przypadku praw dostępu, dla każdej karty pracownika można ustawić indywidualny limit na karcie. W ten sposób nie musisz się martwić o swój budżet. Dodatkowo w aplikacji Penta można w każdej chwili śledzić wydatki dokonane za pomocą kart pracowniczych.

Większa płynność finansowa dla Twojej firmy

Każda karta pracownicza posiada swój indywidualny limit płatności. Oznacza to, że nowoczesna niemiecka bankowość biznesowa zwiększa limit wydatków Twojej firmy na przelewy i wypłaty gotówki wraz z liczbą kart w Twojej firmie.

Zawsze aktualne informacje dzięki zsynchronizowanej księgowości

Nowoczesna niemiecka bankowość biznesowa nie tylko generuje więcej czasu dla Ciebie i Twoich pracowników, ale także ułatwia prowadzenie księgowości w firmie. Płatności mogą być jasno przyporządkowane i w ten sposób można w miarę możliwości uniknąć zapytań ze strony biura księgowego. Staje się to jeszcze łatwiejsze, jeśli Twoje konto biznesowe posiada zintegrowany program księgowy, który automatycznie synchronizuje się z Twoim kontem bankowym za pomocą interfejsu. Skonfiguruj własne prawa dostępu dla swojego doradcy podatkowego, dzięki temu nie będziesz musiał wysyłać mu wyciągów z konta i zaoszczędzisz czas. Podziel się odpowiedzialnością i zadaniami w zarządzaniu finansami nie tylko z własnymi pracownikami, ale także z osobami trzecimi spoza firmy. 

Nowoczesne niemieckie konto biznesowe, takie jak Penta, oferuje możliwość udzielenia dostępu do konta biznesowego i zintegrowanej księgowości zewnętrznemu księgowemu lub doradcy podatkowemu. Upewnij się, że wszystkie zaangażowane strony są zawsze na bieżąco i że transfer wymaganych danych przebiega szybko i sprawnie. Oszczędza to wiele czasu i wysiłku przy prowadzeniu księgowości przygotowującej do rozliczenia podatkowego. 

Banki takie jak Penta znają wymagania przedsiębiorców w zakresie nowoczesnej i efektywnej niemieckiej bankowości biznesowej i wspierają wszystkie formy prawne za pomocą konta biznesowego online w rozwiązaniami i funkcjami do zarządzania kontem, prowadzenia księgowości i deklaracji podatkowych. Dlatego warto rozważyć to konto przy zakładaniu konta firmowego dla niemieckiej firmy. Ceny zaczynają się już od 9 Euro miesięcznie co jest niezwykle konkurencyjne w porównaniu do innych banków niemieckich. 

Jako Connector Germany proponujemy kompleksową pomoc w założeniu spółki w Niemczech i wsparcie na początku jej działania. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak otworzyć rachunek biznesowy korzystając z nowoczesnej bankowości online.

Artykuł powstał przy współpracy naszego partnera biznesowego Penta Fintech GmbH.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy!
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved