VerpackG. Rejestracja opakowań w Niemczech

Ustawa o wprowadzaniu do obrotu, wycofywaniu i pełnowartościowym wykorzystaniu opakowań (Verpackungsgesetz lub VerpackG) zastąpiła 1 stycznia 2019 roku obowiązujące wcześniej rozporządzenie. W związku z nowym uregulowaniem prawnym, sprzedawcy internetowi, którzy wysyłają produkty do Niemiec, muszą uwzględniać nowe obowiązki dotyczące wykorzystania opakowań. W związku z nowymi przepisami powinni też zarejestrować się w rejestrze opakowań.

Opakowania według VerpackG

Przede wszystkim muszą Państwo sprawdzić, czy jako przedsiębiorcy podlegacie niemieckiemu prawu dotyczącemu opakowań (VerpackG). To  przede wszystkim zależy od tego, jakiego używacie rodzaju opakowań. Jeżeli używacie:

  • Butelki plastikowe – podlegają one obowiązkowej kaucji (należy zarejestrować się w DPG Deutsche Pfandsystem GmbH).
  • Kartony do napojów – obowiązuje tutaj prawo dotyczące opakowań. 
  • Butelki szklane i inne opakowania wielorazowe – podlegają one kaucji (bez rejestracji).

Kto rejestruje opakowanie?

Wprowadzając produkt na na rynek niemiecki trzeba poznać ustawę VerpackG, żeby uniknąć komplikacji prawnych i finansowych związanych z wykorzystaniem opakowań

Przede wszystkim przedsiębiorca, wprowadzający do obrotu w Niemczech towary w opakowaniach przeznaczonych dla prywatnych konsumentów końcowych (niem. Erstinverkehrbringer), musi uczestniczyć w ogólnokrajowym systemie odbioru używanych opakowań handlowych (niem. Lizenzierungspflicht). Dlatego przepisy ustawy dotyczą firm, które produkują, importują lub dodatkowo pakują produkty.

Bardzo istotny jest przepis mówiący, że przedsiębiorca nie może sprzedawać produktów prywatnym konsumentom końcowym, jeżeli nie zarejestrował się w systemie. Dlatego tak ważna jest rejestracja w przypadku sprzedaży e-commerce. Koniecznie trzeba o niej pamiętać, kiedy sprzedaje się swoje produkty przez internet.

Warto wiedzieć, że do kategorii prywatnych konsumentów końcowych należą również tak zwane punkty zbiórki (niem. Anfallstellen). Są to na przykład wszystkie restauracje, hotele, szpitale, placówki edukacyjne i firmy jednoosobowe. Zaliczamy też do tej grupy małe przedsiębiorstwa rzemieślnicze i rolnicze, jeśli ich opakowania mogą być zbierane po typowej stawce dla gospodarstw domowych przy użyciu pojemnika do zbiórki o maksymalnej powierzchni 1,1 m2

Kiedy nie rejestrujemy opakowań?

Nie trzeba rejestrować opakowań, które pozostają głównie w posiadaniu podmiotów prowadzących działalność handlową, klientów przemysłowych lub większych zakładów rzemieślniczych. W takim wypadku istnieje jedynie obowiązek odbioru opakowania przez dystrybutora. Wtedy można jednak zawierać indywidualne porozumienia  w sprawie warunków zwrotu oraz  kosztów usuwania opakowań. 

Katalog opakowań podlegających rejestracji zawiera informacje o tym, które z nich muszą być zarejestrowane         w systemie. Jeżeli opakowanie produktu jest wymienione w katalogu w rubryce „opakowania wymagające udziału w systemie”, musi być zarejestrowane. 

Katalog jest rozporządzeniem administracyjnym i można go znaleźć na stronie:

 https://www.verpackungsregister.org/stiftung-standards/konsultationsverfahren/katalog/

Pierwsi dystrybutorzy

Przedsiębiorstwa, które są uważane za pierwszych dystrybutorów opakowań (niem. Erstinverkehrbringer), to przede wszystkim:

  • Producenci, dystrybutorzy lub importerzy, którzy jako pierwsi wprowadzają produkt w opakowaniu do obrotu w Niemczech.
  • Firmy handlowe, które sprzedają pakowane produkty pod własnymi markami.
  • Firmy, które pakują i dostarczają do tzw. punktów konsumenckich (stołówki, kioski, sklepy typu to-go) akcesoria, które są sprzedawane klientom końcowym.

Istotna dla nich jest informacja, że opakowanie zewnętrzne, które w większości pozostaje w posiadaniu konsumenta końcowego, również podlega rejestracji. Jednak według ustawy VerpackG, sublicencjonowanie przez producentów opakowań, które było wcześniej dozwolone (m.in. w przypadku opakowań typu fast food), będzie w przyszłości praktycznie niemożliwe.

Rejestracja w LUCID

Przede wszystkim przedsiębiorca, który jako pierwszy wprowadza produkt na rynek niemiecki, musi zarejestrować się w Centralnym Biurze Rejestru Opakowań LUCID (Verpackungsregister im Verpackungsregisters LUCID). Podaje wtedy swoje podstawowe dane oraz nazwy dystrybuowanych marek: www.verpackungsregister.org

Ponadto warto znać dwie przydatne zasady.

Po pierwsze, trzeba pamiętać, że opakowania, które nie są prawidłowo zarejestrowane, nie mogą być wprowadzane do obrotu. 

Po drugie, nie można zlecać osobom trzecim rejestracji zgodnie z §9 VerpackG i składania raportów danych zgodnie z §10 VerpackG (patrz § 33 VerpackG). 

Warto też wiedzieć, że nazwy zarejestrowanych firm i marek są publicznie widoczne za pośrednictwem rejestru opakowań LUCID. W związku z tym, nie tylko Centralne Biuro Rejestru Opakowań, ale także konsumenci będą mieli w przyszłości możliwość sprawdzenia producentów i sprzedawców.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved