Kontrole krajowe i zagraniczne pojazdów transportowych w Niemczech

Posiadanie firmy transportowej działającej na terenie Niemiec zobowiązuje do zapoznania się z zasadami kontroli pojazdów transportowych prowadzonych przez Federalny Urząd ds. Transportu Towarowego (Bundesamt für Güterverkehr – BAG.) Służba kontroli drogowej przeprowadza ponad 500 000 kontroli ciężarówek i autobusów rocznie. Inspektorzy są upoważnieni są do kontroli na drogach federalnych i stanowych. Celem ich pracy jest zwiększenie bezpieczeństwa drogowego, ochrony środowiska, a także w zapewnienie regulacji rynku w drogowym transporcie towarowym. 

Zakres kontroli pojazdów 

Ustawa o transporcie drogowym towarów (GüKG) określa zadania kontroli oraz konieczne dokumenty wymagane przez przepisy. Kontrole mają miejsce we współpracy z innymi jednostkami, takimi jak policja, urząd celny czy urząd kontrolujący działalność gospodarczą. Wśród obszarów kontrolnych znajdują się:

  • prawidłowe użytkowanie tachografu i przestrzeganie czasów jazdy i odpoczynku,
  • niektóre przepisy prawa pobytu, zezwolenia na pracę i ubezpieczenia społecznego,
  • przestrzeganie dopuszczalnych wymiarów, nacisków osi i mas całkowitych oraz zabezpieczenia ładunku i stanu technicznego pojazdów samochodowych i przyczep oraz zespołów pojazdów,
  • przestrzeganie przepisów dotyczących przewozu towarów niebezpiecznych,
  • zgodność z przepisami dotyczącymi odpadów,
  • zgodność z dopuszczalnymi wartościami hałasu i zanieczyszczeń w spalinach,
  • prawidłowy stan techniczny pojazdów samochodowych do przewozu towarów,
  • przestrzeganie zakazu prowadzenia pojazdów w niedziele i święta.

Szczególnie istotne jest posiadanie uprawnień do wykonywania zawodu oraz w przypadku prowadzenia działalności w Niemczech licencji transportowej. Na temat pozyskania licencji transportowej można przeczytać w artykule pn.: Wymagania dotyczące licencji w Niemczech

Działania służby kontroli w przypadku naruszenia przepisów

W przypadku stwierdzenia podczas kontroli naruszenia przepisów, kontrolerzy BAG podejmują różne środki w zależności od ich kompetencji oraz rodzaju i stopnia naruszenia. Uprawnieni są oni do udzielenia upomnienia /sporządzenia protokołu, prowadzącego do wszczęcia postępowania w sprawach o wykroczenia. Kontrolerzy mogą nakazać złożenie zabezpieczeń. W przypadku nie spełnienia tego wymagania funkcjonariusze mogą zabronić dalszej jazdy. Dalsza jazda może zostać zakazana również gdy pojazd lub kierowca stanowią zagrożenie lub nie posiadają uprawnienia do przewozu towarów. Również poważne usterki uprawniają do zatrzymania pojazdu do czasu przywrócenia bezpiecznego stanu eksploatacji pojazdu. 

Drogowe kontrole techniczne, AdBlue oraz zabezpieczenia ładunku

Drogowe kontrole techniczne (TUK) pojazdów użytkowych do przewozu towarów obejmują  przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie stanu technicznego pojazdów użytkowych. Przeprowadzane są one na terenie całego kraju przez rzeczoznawców Drogowej Służby Inspekcyjnej.

W trakcie prowadzonych czynności kontrolnych szczególny nacisk kładziony jest na sprawność układu  hamulcowego i kierowniczego, tachografu, sprzętu oświetleniowego, i opon/osi/zawieszenia. Również względy środowiskowe wpływają na szczegółowe sprawdzenie zgodność z przepisami dotyczącymi emisji systemu oczyszczania spalin – Kontrola AdBlue. W kontrolowanych pojazdach sprawdzane jest czy nie ma urządzeń do manipulacji przy układzie oczyszczania spalin lub czy  system nie jest uszkodzony. W tym celu Urząd Federalny wykorzystuje się szeroką gamę pomocy technicznych. 

GüKG Federalny Urząd Transportu Towarowego jest odpowiedzialny za kontrolę przestrzegania przepisów prawnych dotyczących załadunku. W Niemczech podstawę prawną zabezpieczenia ładunku w pojazdach drogowych stanowi § 22 ust.1 StVO.  Zgodnie z jej zapisami ładunek, urządzenia do jego mocowania i  sprzęt do załadunku, muszą być zabezpieczone tak aby nie mogły się samoistnie przemieszczać, generować zbędnego hałasu – nawet w przypadku nagłego hamowania lub wymijania. Dlatego przy zabezpieczaniu ładunku należy przestrzegać w Niemczech wytycznych ujętych w normie VDI 2700 „Zabezpieczenie ładunku w pojazdach drogowych” (EN 12195-1:2004) .

Ważną informacją jest odpowiedzialność kierowcy pojazdu, który odpowiada za zabezpieczenia pod warunkiem, że miał możliwość bezpośredniego wpływania na proces zabezpieczania przed rozpoczęciem podróży. Za przestrzeganie przepisów odpowiedzialni są natomiast załadowcy tj.  kierownicy prac załadunkowych. Właściciele pojazdów muszą przede wszystkim zapewnić kierowcom możliwość zabezpieczenia ładunku. 

Szczegółowe informacje dotyczące kontroli drogowych 

Na stronie bag.bund.de znajduje się szereg informacji w języku polskim dotyczącym:

Ponadto na stronie znajduje się również informacje odnośnie:

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! 
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved