Pakiet Mobilności nie taki straszny

Badanie „Polska branża transportowa wczoraj, dziś i jutro” jest optymistyczne. Według niego ponad połowa właścicieli polskich firm transportowych patrzy z optymizmem w przyszłość. Okazuje się, że Pakiet Mobilności nie jest im tak straszny.

Pod koniec września ukazał się raport, który ICAN Research wykonał na zlecenie Continental Opony Polska. Wynika z niego, że wbrew wielu medialnym doniesieniom dotyczącym wprowadzenia Pakietu Mobilności, nie jest tak źle. Jedynie 10% uczestników badania stwierdziło, że Pakiet Mobilności jest dużym zagrożeniem dla ich działalności. Jest to oczywiście jakieś niebezpieczeństwo dla firm, jednak ci sami przedsiębiorcy mówią też o czym innym. Okazuje się, że pracują też nad strategiami przystosowania przedsiębiorstw do unijnych wymagań.

Dwie metody

            Jedną ze skuteczniejszych metod włączenia unijnych przepisów w politykę działania formy, jest przeniesienie przynajmniej części jej działalności do Niemiec. Można to zrobić przynajmniej na dwa sposoby. Pierwszym jest założenie filii macierzystego polskiego przedsiębiorstwa. Druga możliwość to otworzenie na terenie Niemiec spółki GmbH.  Oba sposoby mają swoje zalety, o czym pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu.

            Aktualnie Polska jest europejskim potentatem na rynku usług transportu lądowego rzeczy. Żeby sytuację tę utrzymać, polscy przedsiębiorcy zaczęli działać. W związku z pandemią oraz wprowadzaniem Pakietu Mobilności wdrożyli już plan działań dostosowawczych i usprawniających funkcjonowanie firm. Wielu przewoźników szuka nowych rozwiązań, które pozwolą im zwiększyć uzyskiwaną marżę, przy jednoczesnym podniesieniu jakości usług i dostępności ich dla klienta.

          Ważny trend

  Autorzy raportu wskazują na to, że obecnie na rynku transportowym wzmacnia się trend wyboru takiego dostawcy usług, który dostarczy klientowi kompleksowych, opartych o narzędzia cyfrowe, rozwiązań.

            Połączenie tego trendu z rozpoczęciem działalności na terenie Niemiec daje polskim firmom transportowym ogromny potencjał rozwojowy. Przedsiębiorcy muszą pamiętać, żeby go nie zmarnować. Takiego też zdania zdaje się być Stanisław Rosół, Dyrektor Handlowy Działu Opon Użytkowych w Continental Opony Polska, który mówi, że polski transport „będzie w 2030 roku wciąż dominował na europejskim rynku”.

            Wnioski

Niepokoje medialne związane z wprowadzeniem Pakietu Mobilności okazały się w zdecydowanej części niepotrzebne. Okazuje się, że zdecydowana większość polskich przedsiębiorców transportowych nie przespała nadchodzących zmian i szykowała się do nich. Wielu też chce przenieść w całości lub części swoje przedsiębiorstwa do Niemiec, bo w tym właśnie widzą szansę dla rozwoju i ekspansji na kolejne rynki.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy!
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved