Kim jest kierownik transportu i jakie są jego obowiązki?

Chociaż rola osoby kierującej transportem w przedsiębiorstwie istniała już długo przedtem, to pojęcie “Kierownik transportu” UE wprowadziło w 2011 r., o czym mowa w rozporządzeniu (WE) nr 1071/2009 z dnia 4 grudnia. Jednak ważne jest wiedzieć – jak zdefiniuje się jego rolę i jakie zadania są z nią związane. Tego dowiesz się w tym wpisie!

Definicja

Artykuł 2 pkt 5 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 definiuje zarządzającego transportem jako „osobę fizyczną zatrudnioną przez przedsiębiorstwo lub, w przypadku gdy przedsiębiorstwo jest osobą fizyczną [zwykle mniejsze przedsiębiorstwo jednoosobowe], taką samą osobę lub, w stosownych przypadkach, inną osobę fizyczną upoważnioną przez to przedsiębiorstwo na podstawie umowy, która faktycznie i stale kieruje działalnością transportową tego przedsiębiorstwa”.

Wraz z wprowadzeniem od maja 2022 r. nowych rozporządzeń dotyczących pojazdów lub zespołów pojazdów ciągnących z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, przedsiębiorstwa podlegają wymogowi posiadania licencji wspólnotowej. Dodatkowo potrzebują również menedżera transportu. 

Menadżer transportu to osoba działająca bezpośrednio we wszystkich państwach członkowskich UE. O jego działalności w przedsiębiorstwie informuje się odpowiednie organy, w tym Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Kto może zostać kierownikiem transportu?

Kierownikiem transportu może zostać każda osoba fizyczna, która spełnia następujące kryteria:

  • jest wiarygodna,
  • posiada odpowiednie kompetencje zawodowe (potwierdzone odpowiednim certyfikatem),
  • skutecznie i stałe zarządza działalnością transportową firmy,
  • jest związana z firmą (jest jej właścicielem, udziałowcem, członkiem zarządu, pracownikiem),
  • posiada stałe miejsce pobytu we Wspólnocie.

Co należy do zadań osoby zarządzającej transportem?

Definicja prawna narzuca na kierownika transportu główne zadaniem jakim jest “rzeczywiste i stałe kierowanie działalnością transportową przedsiębiorstwa”. Jednak przy tym rozporządzenie mówi o:

  • zarządzaniu utrzymania pojazdów,
  • weryfikacji umów przewozu i dokumentów,
  • prowadzeniu podstawowej rachunkowości,
  • rozmieszczeniu ładunków i załogi (zgodnie z przepisami socjalnymi),
  • sprawdzaniu procedur bezpieczeństwa (m.in. przepisów dot. zapobiegania wypadkom i zabezpieczenia ładunku).

Przedsiębiorco, czy Twoja firma transportowa chce działać na rynku niemieckim? Connector Germany pozyskuje licencje transportowe dla swoich klientów. Jeżeli jesteś zainteresowany naszą usługą, skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved