Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika kluczowy dla funkcjonowania firmy logistycznej

Na poprawne funkcjonowanie firmy logistycznej składa się wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest posiadanie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych przewoźnika drogowego. Bez tego dokumentu nie można otrzymać kolejnych pozwoleń, które składają się na pełną dokumentację przedsiębiorstwa transportowego. 

W tym wpisie dowiesz się przede wszystkim czym jest i jak uzyskać Certyfikat Kompetencji. Dodatkowo pogłębisz swoją wiedzę w tym temacie. 

Zapraszamy do lektury!

Certyfikat Kompetencji Zawodowych – co to jest i dlaczego jest tak ważny dla funkcjonowania firmy transportowej?

Dokumentem, który potwierdza posiadanie przez jego właściciela niezbędnych kwalifikacji do prowadzenia przedsiębiorstwa związanego z przewozem towarów i osób jest Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika (CPC). Warunkiem uzyskania certyfikatu jest zdanie egzaminu państwowego, który przeprowadza Instytut Transportu Drogowego. 

Przepisy dotyczące transportu drogowego mówią, że w każdej firmie transportowej przynajmniej jeden z członków zarządu lub osoba, która pełni funkcję kierownika transportu jest zobowiązana do posiadania Certyfikatu Kompetencji. Posiadanie tego dokumentu umożliwia wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, uzyskanie licencji spedycyjnej oraz otrzymanie potrzebnych zezwoleń na przewóz w kraju i za granicą. 

Chcę prowadzić firmę transportową, ale nie posiadam certyfikatu. Co mogę zrobić?

W takiej sytuacji przedsiębiorca ma dwa wyjścia:

  • może on zatrudnić osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje i wyznaczyć ją do zarządzania transportem w jego firmie (mowa o tym w art. 4 rozporządzenia PE i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r.)

lub 

  • może on sam uzyskać certyfikat, udając się na odpowiedni kurs.

Zatrudnienie osoby posiadającej Certyfikat Kompetencji Zawodowych

Rozporządzenie z dnia 21 października 2009 r. umożliwia przedsiębiorcy o niewystarczających kompetencjach zawodowych wyznaczenie osoby, która posiada odpowiedni certyfikat, do zarządzania transportem firmy. W tym przypadku przedsiębiorca powinien powiadomić o tym fakcie właściwy organ. Wyznaczona osoba, która posiada CPC musi spełnić także warunek tzw. dobrej reputacji.

Zarządcą transportu w firmie przede wszystkim musi być osoba z nią rzeczywiście związana. Może on być jej właścicielem, dyrektorem, udziałowcem, członkiem zarządu lub po prostu pracownikiem oraz posiadać miejsce zamieszkania na terenie Wspólnoty. Jego uprawnienia do zarządzania logistyką firmy w imieniu przedsiębiorcy powinny być potwierdzone umową.

Co ważne – osoba zarządzająca transportem w firmie musi rzeczywiście zarządzać operacjami transportowymi w przedsiębiorstwie. Powinno się to odbywać w sposób ciągły. Określone zadania zawarte w umowie zarządca powinien wykonywać osobiście, wyłącznie w interesie przedsiębiorcy, dla którego świadczy usługi.

Do głównych obowiązków zarządcy transportem należą:

  • utrzymanie i konserwacja pojazdów, 
  • sprawdzanie umów i dokumentów przewozowych,
  • podstawowa księgowość,
  • przydzielanie kierowcom usług i pojazdów do konkretnych ładunków,
  • analizowanie procedur związanych z bezpieczeństwem.

Jeżeli osoba wyznaczona do zarządzania flotą transportową pracuje tylko dla jednego przedsiębiorcy nie jest ona ograniczona przy planowaniu i opiece nad pojazdami. Ważne jest też także aby wiedzieć, że posiadacz certyfikatu może równocześnie zajmować się operacjami transportowymi maksymalnie 4 różnych firm, które są realizowane za pomocą floty nie przekraczającej 50 pojazdów.

Chcę samodzielnie zdobyć certyfikat. Gdzie mogę się zgłosić?

W Polsce istnieje wiele instytucji, które oferują kursy i studia przygotowujące do uzyskania Certyfikatu Kompetencji. Jedną z najlepszych placówek w kraju, która się w tym specjalizuje jest Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Kielcach.

“Nasza Uczelnia oferuje kursy przygotowujące do uzyskania Certyfikatu kompetencji, jednak aby grupa powstała potrzeba min. 8 osób. Zajęcia odbywają się hybrydowo, a nawet niekiedy online. Oprócz opłacenia kursu, uczestnik musi ponieść dodatkowe koszty związane z egzaminem i uzyskaniem certyfikatu – w systemie obowiązującym w Polsce Certyfikat jest w dyspozycji Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie. ITS organizuje egzaminy na terenie całej Polski, jednak są one wyjątkowo trudne i trzeba się liczyć z ewentualnością podchodzenia do nich kilkakrotnie.”

 „Dlatego też jesteśmy nastawieni bardziej na pozyskanie nowych studentów na studia podyplomowe, które oferujemy dla osób posiadających co najmniej dyplom studiów I stopnia” – mówi Pani prof. Janina Kowalik, Rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Kielcach

“WSAP ma już za sobą kilka edycji tego rodzaju studiów, po których absolwenci z dyplomem udawali się do Instytut Transportu Samochodowego po uzyskanie Certyfikatu CPC. Nasza placówka z każdą edycją rozwija się, aby wiedza naszych studentów jak najbardziej spełniała wszystkie wymogi unijne Instytutu, który ceni sobie współpracę z naszą uczelnią.”

U nas wiedza przekazywana jest przez praktyków z wieloletnim stażem. Przytaczają oni także osobiste doświadczenia i uczą, jak sobie z nimi poradzić. Nasi studenci to świadome osoby, które wiedzą, że bez odpowiednich dokumentów nie będą mogli pracować w tym biznesie. Dlatego zgłaszają się do nas, aby oprócz przygotowania do uzyskania certyfikatu zdobyć wiedzę i poszerzyć kompetencje, a do tego być na bieżąco” – dodaje Pani Profesor. Studia trwają dwa semestry w systemie niestacjonarnym, zajęcia odbywają się w soboty i niedziele.

Najbliższa edycja studiów rozpoczyna się 18-19 marca i potrwa do stycznia 2024 roku.

Kursy o uzyskanie certyfikatu CPC są płatne, trwają do 4 dni – w większości przypadków taki kurs można odbyć online. Ceny wahają się od 1200 do 1600 zł za sam kurs. Koszt egzaminu i opłata za uzyskanie certyfikatu wynoszą do 800 zł. Egzamin składa się z dwóch części – pisemnej i ustnej. 

Zdobywając uprawnienia samemu, przedsiębiorca oszczędza w skali roku nawet do 3000 zł. Co najważniejsze, jest także pewny, że transport w jego firmie jest dobrych rękach i zostanie zaplanowany w najlepszy sposób. 

Jeżeli jesteś zainteresowany większą ilością informacji na ten temat, potrzebujesz pomocy w uzyskaniu licencji transportowej lub chcesz otworzyć swoją filię w Niemczech, w realizacji wesprze Cię Connector Germany! 

Skontaktuj się z nami już dziś!

Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved