Węgierski rynek rolniczy szansą dla polskich producentów i dystrybutorów

Tak jak wspominaliśmy parę wpisów wcześniej – Connector Germany wspiera swoich klientów w ekspansji działalności także na wschodni rynek europejski. Z naszych doświadczeń na tym rynku wynika, że węgierki rynek rolniczy posiada braki w asortymencie specjalistycznym, mimo tego, że rolnictwo węgierskie jest wysoko rozwinięte. Węgry posiadają najwyższy w Europie odsetek gruntów ornych wynoszący prawie 50%, łąki i pastwiska 12,5%, sady 2,5% całkowitej powierzchni kraju. 

Dlatego uważamy, że polscy producenci i dystrybutorzy specjalistycznych produktów rolniczych, takich jak chemia rolnicza (nawozy) czy maszyny przeznaczone dla rolnictwa, mają szansę na rynku węgierskim.

Jeżeli jesteś producentem lub dystrybutorem nawozów, ten artykuł jest dla Ciebie! Zapraszamy do lektury!

Charakterystyka rynku węgierskiego

Jako główną korzyść ekonomiczną tego kraju określić można dobrze wykwalifikowaną i wykształconą siłę roboczą. Jednymi z głównych motorów wzrostu gospodarczego są inwestycje zagraniczne i prywatna konsumpcja. Największy udział w strukturze gospodarczej Węgier ma handel oraz przemysł, chociaż zaraz po nich występuje rolnictwo (rolnictwo 2,4%, przemysł 37,3%, usługi 60,3% – 2011 rok). Rolnictwo tego kraju cechuje wysoki poziom mechanizacji oraz zużycia nawozów sztucznych na ha. Warto jest także wspomnieć, że Polska jest jednym z ważniejszych partnerów handlowych tego kraju.

Jakie branże zyskają na Węgrzech w najbliższych latach?

Według raportu PAIH na znaczeniu w ciągu najbliższych paru lat zyskają inwestycje w zakresie: rolnictwa, produkcji, zdrowia, branży budowlanej oraz branży spożywczej (w szczególnym nacisku na produkty BIO oraz o zmniejszonej zawartości tłuszczu i cukru).

Aktualna sytuacja rolnicza na Węgrzech

Podwyżki cen energii z ostatnich miesięcy 2022 roku spowodowały mocne uderzenie w przemysł nawozowy. Rolnicy szukają przede wszystkim rozwiązań długofalowych. Wiadomym jest, że rosnące ceny energii będą wpływać na ceny nawozów, ale węgierscy rolnicy szukają dla swoich pól uprawnych nowoczesnych rozwiązań. Aktualnie na rynku węgierskim promowane jest stosowanie nawozów organicznych. 

W listopadzie 2022 Komisja Europejska przyjęła węgierski plan strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 o wartości 8,4 mld euro. 

Co przede wszystkim uprawia się na Węgrzech?

Według raportu PAIH do najpopularniejszych roślin uprawnych na terenie Węgier należą pszenica, kukurydza, jęczmień, buraki cukrowe, słonecznik, ziemniaki, rośliny pastewne, konopie i tytoń. Oprócz tego dla rolników istotną rolę odgrywa uprawa winorośli. 

Jakie produkty poszukiwane są w węgierskiej branży nawozowej?

Węgierscy klienci poszukują na rynku nawozów produktów z własną technologią. Jak dla wielu w Europie, tak i dla Węgrów liczy się wsparcie lokalnych przedsiębiorców, dlatego poszukują oni lokalnych dostawców. Wśród rolników do nawożenia popularne są teraz granulaty. Dla odbiorców tego produktu istotne jest, aby produkt nie rozpadał się. Rolnicy wychodzą z założenia, że potrzebują produktów, które wzbogacać będą glebę. Na tym rynku wschodnim panuje deficyt wapnia i siarki. Rolnicy poszukują także niezawodnych systemów nawadniania pól, co związane jest z ostatnią suszą na Węgrzech. 

Co proponuje Connector Germany?

Przedsiębiorco! Jeżeli produkujesz lub dystrybuujesz nawozy lub Twoja firma specjalizuje się w innych produktach z branży rolniczej nie czekaj i już dziś podejmij działania wprowadzenia swoich produktów na rynek węgierski. W tym przedsięwzięciu pomoże Ci oczywiście Connector Germany! Jeżeli jesteś zainteresowany uzyskaniem większej ilości informacji na ten temat, skontaktuj się z nami i umów się na spotkanie!

Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved