Nastroje wśród niemieckich konsumentów e-commerce

Sytuacja handlowa na rynku niemieckim

Obecna sytuacja handlowa na rynku niemieckim jest kształtowana przez stale widoczne efekty pandemii Covid-19 oraz obciążeń łańcuchów dostaw. Efektem takiego stanu rzeczy są braki w asortymencie w sklepach stacjonarnych. Sytuacje tą przeanalizowała firma PriceWaterhouseCoopers (PwC) w badaniu Global Consumer Insights Pulse Survey, któremu poddano ponad 500 klientów. W wynikach badań konsumenci zwracali uwagę na dłuższe kolejki oraz braki niektórych produktów w sklepach. Zyskuje na tym rynek e-commerce, ponieważ już co drugi klient próbuje uzupełnić swoje zakupy w sieci. A ponad połowa klientów dokonuje zakupów online regularnie.

Sytuacja handlowa na niemieckim rynku e-commerce

Sytuacja handlowa na niemieckim rynku e-commerce w zaistniałej sytuacji ulega poprawie i regularnemu rozwojowi. Jednak niemieccy konsumenci e-commerce nie są w pełni zadowoleni z e-usług oferowanych, ponieważ również ta gałąź handlu obarczona jest zakłóceniami w łańcuchu dostaw. konsumenci nie mogą dokonywać zakupów na poziomie do którego przywykli – niemal jedna piąta konsumentów skarży się na długie terminy dostaw. Klienci w czasie zakupów znacznie częściej biorą pod uwagę dostępność produktów i w tym korzystają z portali porównawczych.

Czynniki wpływające na opinie konsumentów

Czynnikami wpływającymi na opinie konsumentów dotyczących zakupów online jest dostępność produktu. Z tym elementem największe problemy mają branże elektroniczna. Niezależnie czy klienci detaliczni poszukują konsol czy smartfonów można zauważyć spadek ich zadowolenie z konsumpcji segmencie elektroniki. Co potwierdza dr. Christian Wulff, szef działu handlu detalicznego i towarów konsumpcyjnych w PwC Niemcy i EMEA. Drugim czynnikiem wpływającym na nastroje konsumentów jest inflacja. Powoduje ona, że coraz większa grupa konsumentów musi ograniczać lub zwracać większą uwagę na swoje wydatki. Oznacza to, że zarówno sprzedawcy detaliczni jaki i producenci mogą utracić część swoich klientów.

Aktywne środki zaradcze

Dr. Christian Wulff uczula sprzedawców oraz producentów na możliwość stosowania aktywnych środków zaradczych minimalizujących ryzyko utraty klientów. Widząc spadek w zakresie „klimatu konsumenckiego” w Niemczech analitycy prowadzący ww. badania zalecają podjęcie działań odpowiednich dla każdej grupy sprzedażowej. Detalistom zaleca się wzmocnienie pozycji ESG-Positionierung (środowisko, społeczeństwo, zarządzanie). Przedstawiciele takich firm mogą budować dobre relacje z klientem za pomocą świetnej obsługi klienta, jak również rabatów czy programów lojalnościowych. Detaliści działający na rynku e-commerce powinni szczególną uwagę zwrócić na „pokolenie Z” jako na najaktywniejszą grupę konsumencką. Należy również pamiętać o „silver power” – grupie 50+ budującej swoje doświadczenie na szybkim kontakcie ze sklepem, czy dobrej renomie e-platformy zakupowej. Innowacyjne technologie np. wirtualna rzeczywistość – to szansa na stworzenie dodatkowego kanału zakupowego – zwłaszcza dla młodych konsumentów.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! 
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved