Nowe pokolenie bizneswoman w Niemczech

Siła oraz umiejętność działania z pasją jest inspirująca, a kobiety które spotkałam na swojej drodze właśnie takie były. Kierując się myślą – samo nic się nie zrobi a wszystko jest w naszej odpowiedzialności nauczyłam się od moich mentorek, że do sukcesu potrzebna jest dyscyplina, wytrwałość, determinacja i pasja. 

Podobne wartości wyznają kobiety przebijające szklane sufity kariery, będąc tym samym promotorami i mentorkami dla innych kobiet w świecie biznesu. Wśród kobiet bliskich nam względem prowadzonych działań oraz poczucia wizji chciałabym przedstawić kilka spośród nich – kobiet nowego pokolenia bizneswoman z Niemiec. Wiedząc, że ich osiągnięcia mogą być nie tylko inspiracją ale również wizytówką biznesową naszych zachodnich sąsiadów. 

Wśród nowego pokolenia niemieckich bizneswoman chciałabym wyróżnić siedem kobiet zajmujących się inwestycjami oraz innowacjami technologicznymi.  

Ilse Munnikhof, Kierownik Działu Doradztwa Inwestycyjnego, ING Niemcy

Jej kariera rozpoczęła się w 2012 roku w ING, w rodzinnym kraju – Holandii. Po roku przyjechała do Niemiec gdzie rozpoczęła pracę w globalnym zespole ds. papierów wartościowych w ING i promowała współpracę z robo-doradcą Scalable Capital. Obecnie największym projektem Ilse Munnikhof jest nowa cyfrowa usługa doradztwa inwestycyjnego o której mówi: „Mam nadzieję, że inicjatywa, którą właśnie uruchomiłam w banku, aby lepiej służyć naszym klientkom przyniesie owoce i że pomogliśmy wielu kobietom zrobić pierwszy krok w inwestowaniu w papiery wartościowe”. Munnikhof kieruje projektem Lioness Community of ING, który proponuje wewnętrznej sieci kobiet banku program mentoringu i wsparcia.

 

Alexandria Gessner, dyrektor ds. onboardingu partnera i inżynierii rozwiązań technicznych, Solarisbank

Alexandria Gessner pracuje na styku technologii i finansów. 32-latka pracowała w American Express, obecnie zatrudniona jest w berlińskim Techbank Solarisbank. Przyświeca jej misja wprowadzenia w obszary jej działania większej liczby kobiet, ponieważ jak mówi „Więcej kobiet na stanowiskach decyzyjnych oznacza również, że nasze produkty są bardziej dopasowane do kobiet i rozwiązują ich problemy – i nie mam tu na myśli różowej karty”. Poza codzienną pracą zajmuje się tworzeniem sieci kobiet u swojego pracodawcy. Chce stworzyć przestrzeń dla co najmniej 35 procent kobiet w każdym zespole i na każdym poziomie w firmie. W ten sposób wypowiada wojnę różnicy płci w branży fintech we wszystkich obszarach.

Inna Riesenkampff, dyrektor finansowy ds. innowacji, Deutsche Bank

Karierę Inny Riesenkampff dzieli się na dwa obszary działań: duże firmy w Londynie i Frankfurcie oraz startupy w Berlinie i Hongkongu. Obecnie zajmuje stanowisko Dyrektor Finansowy ds. Innowacji w Deutsche Bank o którym mówi: “W ciągu pięciu lat chciałabym, aby moja rola była zbędna, ponieważ w pełni integruję innowacje z modelem operacyjnym, kulturą i DNA naszego ludzie będą mieli”.  35-letnia Riesenkampff swoją karierę zbudowała w Aviva, Groupon, Foodpanda i fintech Finleap. W roku 2019 roku pracowała jako szefowa inicjatywy intrapreneur w Day 1 Group, skąd przeszła do biura prezesa Deutsche Bank – jej obecnego miejsca pracy.

  

Claudia Vergueiro Massei, szefowa biura wykonawczego i transformacji, Siemens

Claudia Vergueiro Massei rodowita Brazylijka była dyrektorką generalną Siemensa w Omanie gdzie kierowała zespołem liczącym ponad 60 pracowników. Wcześniej ukończyła w Grupie program CEO dla obiecujących młodszych menedżerów na stanowiskach w Niemczech, Chinach i Danii. Obecnie zajmuje stanowisko Kierownika Biura Wykonawczego i Transformacji ds. Sterowania Ruchem, pododdziału systemów automatyki. Praca ta pozwala jej na przejść na wyższy poziom odpowiedzialności i kierować globalnym zespołem. Jako absolwentka Wharton School, a od 2021 roku  również „Young Global Leader”  nawiązuje globalne kontakty w sieci Światowego Forum Ekonomicznego.

Lea Haep-Ninnemann, kierownik ds. zarządzania innowacjami, Otto Group

Praca Lei Haep-Ninnemann polega na rozpoznawaniu oraz ocenianiu odpowiednich  trendów rynkowych oraz kieruje ich wdrażaniem w Grupie. Wraz ze swoim zespołem promuje również wewnętrzną kulturę innowacji Grupy Otto za pomocą specjalnie do tego zadania stworzonego radaru trendów i wydarzeń związanych z dzieleniem się wiedzą. Wcześniej 33-latka zajmowała stanowisko kierownik projektu w Otto Group Inhouse Consulting i odpowiadała za strategię cyfrową grupy wraz z handlem detalicznym. Jej pasją jest moda i technologia, a o swojej pracy mówi: „Bardziej niż w niemal każdej innej branży, e-commerce zmienia się w niesamowitym tempie, przede wszystkim dzięki nowym technologiom. Od sztucznej inteligencji po kreatywną sztuczną inteligencję, od mody cyfrowej po modę wyłącznie cyfrową”.

Caroline Hanke, COO People and Operations, SAP

Caroline Hanke rozpoczęła pracę w SAP jeszcze jako studentka. Wówczas była odpowiedzialna za import i testowanie poprawek kodowania w wewnętrznych systemach programistycznych w rozwoju łańcucha dostaw. Wraz z zakończeniem studiów objęła stanowisko w SAP w Service & Support, chwilę później otrzymała propozycję od działu Executive Recruiting, która dotyczyła roli szefa sztabu ówczesnego dyrektora generalnego – Billa McDermotta”, Jak opowiada o tej chwili Hanke: „Miałam szczęście, że mogłam pracować w tej roli zarówno dla niego, jak i dla Christiana Kleina i Jennifer Morgen. Do niedawna 41-latka kierowała globalnym zespołem ds. portfolio oraz obszarem „Strategii do realizacji” w obszarze zarządu. 1 października 2021 r.  przeszła do obszaru CHRO/COO Sabine Bendiek jako COOPeople & Operations. Jej podstawowa zasada dla sukcesu zespołu brzmi:  różnorodność jest „schematem wszystkiego”, a wyjaśnieniem tej myśli są jej słowa: „Musimy przestać wierzyć, że skupiając się na kobietach na stanowiskach kierowniczych, robimy coś tylko dla kobiet. Nie, chodzi poprostu o sukces firmy”.

Katharina Knötel, Chief Information Officer (CIO), Coca-Cola Europacific Partners Niemcy

Katharina Knötel od najmłodszych lat interesowała się biznesem. Po ukończeniu kierunków ekonomicznych w Hamburgu i Berlinie rozpoczęła pracę w dziedzinie  cyfrowego zarządzania projektami. w 2019 roku rozpoczęła pracę dla Coca-Coli  i jako 32-latka jest dyrektorem ds. informacji (CIO), kieruje działem biznesu, procesów i technologii (BPT) w Niemczech. Jest członkiem zespołu zarządzającego w Niemczech oraz międzynarodowego zespołu zarządzającego BPT. Jej misją jako menadżerki jest przyczynić się do różnorodności w firmie: „Szczególnie osoby rozpoczynające karierę potrzebują wsparcia na wczesnym etapie, aby móc szybko objąć wiodącą rolę. Może więc za pięć lat więcej milenialsów może zająć stanowiska kierownicze”. 

Praca i determinacja w tworzeniu różnorodnych środowisk pracy jest inspirująca. Wszystkie kobiety, które są na początku swojej drogi zawodowej, a już teraz zajmują czołowe stanowiska w swoich firmach pozwalają na wizję bardziej różnorodnych i otwartych światopoglądowo miejsc pracy.  

Inspiracją dla powstania tekstu był artykuł o nowoczesnych kobietach opublikowany na stronie businessinsider.de. 

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! 

+ 48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved