Oszustwo w fakturach po wpisie do niemieckiego rejestru handlowego

Od 2009 roku wpisy do rejestru handlowego są publikowane w Internecie, oszuści wiedzą, kiedy i gdzie wysłać swoje fałszywe faktury. Oszustwo działa zawsze według tej samej zasady: kilka dni po wpisie do rejestru handlowego założyciele otrzymują pismo, które ma sprawiać wrażenie, że zostało wydane przez urząd. Za wpis do rejestru handlowego założyciel ma teraz zapłacić kwotę od 150 do 900 euro.

Jednym z etapów rejestracji spółki z o.o jest to właśnie wpis do rejestru handlowego. Należy uiścić opłatę w wysokości 150 Euro. 

Jednak bardzo często firmy dostają fałszywe faktury od oszustów. 

Kolejne wyłudzenie: 

Fałszywe faktury po wpisie do rejestru handlowego. Jak rozpoznać oryginał i nie dać się nabrać? 

Po raz kolejny oszuści wysyłają faktury w imieniu Sądu Rejonowego w Hamburgu w związku z wpisem do rejestru handlowego. Jeden z naszych klientów dostał kilka takich dokumentów i mimo naszych wcześniejszych informacji o częstych oszustwach i fałszywych fakturach nie był pewny jak je rozpoznać. 

Analizujemy dokumenty pod kątem przesłanek wskazujących na wyłudzenia

Jeden z naszych klientów, pewna hamburska firma otrzymała niedawno pismo w imieniu Sądu Rejonowego w Hamburgu, które po bliższym przyjrzeniu się okazało się falsyfikatem. Spółka została właśnie świeżo zarejestrowana.

Pismo jest podobne do faktur wystawianych przez kasę sądu w Hamburgu. Ma to sugerować, że jest to faktura z sądu za opłatę związaną z rejestracją i wpisem do rejestru handlowego. Dołączony jest odcinek płatności z numerem konta, który przypuszczalnie należy do oszustów. Odbiorcy mają być w ten sposób podstępnie nakłaniani do przelania żądanej kwoty na odpowiednie konto – przy założeniu, że odbiorcą płatności jest kasa sądu.

Jak rozpoznać fałszywą fakturę? 

Sprawdź dokładnie te punkty:

Kwota faktury: Wpis do rejestru handlowego dla UG lub GmbH wynosi 150 euro

W rzadkich przypadkach doliczane są niewielkie opłaty administracyjne. Oszuści żądają bardzo różnych kwot, ale niektórzy żądają dokładnie tej kwoty 150 euro, aby wzbudzić jak najmniej podejrzeń.

Często jednak żądają kwoty ok 800 – 900 Euro. To powinno już wzbudzić naszą czujność!

Beneficjent przelewu: W tym miejscu należy wskazać fundusz sądowy kraju związkowego lub podobny fundusz publiczny – ale nigdy przedsiębiorstwo prywatne! Warto zwrócić uwagę na nagłówki rachunków tam są nazwy ja w podanych przez nas przykładach np. HR Portal GmbH

Drobny druczek: W prawym górnym roku jest często nieczytelny i w złej  rozdzielczości  tekst, który czasem nawet nie  jest dokońca  napisany.  Tekst urywa się jakby w połowie.

Terminy i opłaty za zwłokę: Termin płatności w przypadku fałszywych faktur wynosi zazwyczaj od trzech do siedmiu dni roboczych. Nierzadko grozi się opłatami za zwłokę, aby skłonić odbiorcę do szybkiego przesłania pieniędzy. Zwykły termin płatności oficjalnej faktury powinien wynosić 14 dni.

Często pismo o oszustwie przychodzi jeszcze przed oficjalną fakturą z sądu rejonowego, więc przedsiębiorcy przelewają kwotę w oczekiwaniu na oficjalną fakturę bez dalszej weryfikacji.

PRZYKŁAD Nr.1

PRZYKŁAD Nr.2

PRZYKŁAD Nr.3

Jakie jest rozwiązanie?  

Nasi klienci mają pewność, że nie padną ofiarą oszustów, gdyż zawsze z nami mogą skonsultować dany dokument. Nasi notariusze mogą opłacić wpis do rejestru w imieniu naszych klientów i my jako Connector Germany tą ścieżkę faworyzujemy.

Jako Connector Germany całościowo pomagamy polskim przedsiębiorcom w założeniu swojego biznesu w Niemczech.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! Zadzwoń: +48 791 091 229

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved