Dlaczego Elon Musk wybrał Brandenburgię?

Najprawdopodobniej w tym roku Elon Musk otworzy pod Berlinem ogromną fabrykę – tzw. Gigafactory GF 4. W planach może ona zatrudniać nawet do 12 000 pracowników. Firma planuje rozpocząć produkcję w Grünheide już w połowie przyszłego roku i początkowo wytwarzać 150 000 pojazdów elektrycznych rocznie.

To ma być największa fabryka elektrycznych samochodów Tesli na świecie. Dwie poprzednie powstały w ekspresowym tempie w Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach. W Grünheide pod Berlinem ma być docelowo produkowanych około 500 tysięcy samochodów elektrycznych rocznie. To olbrzymia ilość, która w zestawieniu z ilością Tesli zarejestrowanych w Polsce w roku ubiegłym, robi ogromne wrażenie. Nowych samochodów tej marki zarejestrowano… 132 sztuki.

Polski punkt widzenia

Z polskiego punktu widzenia podberlińska fabryka Tesli stanowi świetne miejsce zatrudnienia. Dobre zarobki, zaczynające się od  2700  euro brutto miesięcznie dla robotników niewykwalifikowanych i bliskość granicy stanowią magnes, który może przyciągnąć polskich pracowników. Wykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na wynagrodzenie 3500 euro brutto. Według niemieckich mediów Tesla nie zamiżza płacic dumpingowych stawek, wyzwaniem jest raczej “znalezienie w pierwszej kolejności wystarczającej liczby odpowiednio wykwalifikowanych pracowników” – tak opisują to niemieckie gazety. To szansa dla pracowników z przygranicznych polskich miejscowości. Zatrudniono już kilkuset pracowników, a do lata liczba ta ma sięgnąć 7000. Wśród nich będą zapewne osoby dojeżdżające z Polski. Agencja pracy we Frankfurcie nie zajmuje się jednak pośrednictwem pracy w Polsce. W odpowiedzi na pytanie jednej z niemieckich gazet rzeczniczka powiedziała, że agencja szuka tylko potencjalnych pracowników Tesli z Niemiec.

Zbudowanie tak ogromnej fabryki będzie miało również przełożenie na działanie wielu innych gałęzi gospodarki. Nie bez przyczyny przecież Musk wybrał okręg logistyczno-przemysłowy pod Berlinem. To w nim bowiem znajduje się wiele firm logistycznych i transportowych, które będą mogły współpracować z amerykańskim potentatem. Jest tu też dużo miejsca (teren inwestycji był również brany pod uwagę przy budowie zakładu produkcyjnego BMW), autostrada A10 znajduje się tuż obok, a bezpośrednia linia S-Bahn do Berlina rozpoczyna się w sąsiednim mieście Erkner. 

Piękna okolica wokół Tesli

Ale Grunheide to też piękna okolica z wieloma jeziorami, a na wschodzie rozciąga się rozległy rezerwat przyrody Löcknitztal. W samej miejscowości, która leży wokół jeziora Werlsee, znajduje się klinika, wypożyczalnia łodzi oraz pensjonat Schildkröte. 

Dla firm transportowych pojawienie się tak dużego podmiotu potrzebującego usług na najwyższym poziomie stanowi szansę. Można bowiem przypuszczać, że tak ogromna produkcja samochodów elektrycznych pod Berlinem spowoduje ekspansję i sprzedaż ich również na rynku polskim. 

Każda inwestycja dużego gracza powoduje zmiany na rynku pracownika i pracodawcy. Pojawienie się Tesli pięćdziesiąt minut drogi autostradą od polsko-niemieckiej granicy sprawia, że będzie to miało wpływ także na polską gospodarkę w regionach przygranicznych. Może wiązać się z jednej strony z odpływem pracowników do Niemiec i brakiem ich po polskiej stronie granicy. Z drugiej strony Tesla może wydrenować rynek transportowy.

Jak będzie? Pewnie okaże się jeszcze w tym roku.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy! 
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved