E-commerce w Polsce i Niemczech

Podsumowanie konferencji Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej

W maju odbyła się Polsko-Niemieckiej Konferencji: e-commerce zorganizowana przez Izbę przemysłowo-handlową (AHK). Wśród tematów poruszanych przez prelegentów znalazły się zagadnienia dotyczące nowych grup nabywczych, perspektyw e-commerce w Niemczech i Polsce oraz kobiet w przestrzeni wirtualnych zakupów. Porównano ze sobą również specyfikę rynku e-commerce w Polsce i Niemczech, również w sferze przepisów dotyczących opakowań. 

Czym jest e-commerce w Polsce i Niemczech

E-commerce jest elementem gospodarki, który w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Coraz więcej ludzi decyduje się na wirtualne zakupy, a usługi te zacierają geograficzne granice dostępności produktu. Działanie w przestrzeni e-commerce umożliwia spojrzenie na własną działalność w sposób globalny. Biznes w intrenecie jest dostępny dla wszystkich – kwestią staje się gotowość do ekspansji przedsiębiorcy.

Perspektywy e-commerce w Niemczech i Polsce

Prognozy dotyczące usług e-commerce prognozują objęcie przez nią globalnej internetowej sprzedaży detalicznej na poziomie 20,5%. 76% z klientów wirtualnych sklepów dokonuje zakupów poza granicami swojego państwa. Elementem otwierającym perspektywy działań proeksportowych jest fakt, że rynek niemiecki jest czterokrotnie większy od polskiego. A w czasie pandemii w rynek wzrósł o 30% konsumentów względem lat wcześniejszych. Branżami wobec których przewidywany jest dalszy rozwój związane są z turystyką (bookowanie hoteli, wycieczek itp.) oraz akcesoria sportowe, sprzęt komputerowy, meble i dostawy produktów spożywczych.

Konsumenci rynku e-commerce

Zarówno w Niemczech jak i Polsce wśród konsumentów przeważają kobiety. Charakterystyczne dla tej grupy są przemyślane wydatki wynikające z prowadzonych przez nie budżetów domowych. Branże w jaki niezależnie od kraju zamieszkania dominują kobiety to uroda/kosmetyka, meble /akcesoria domowe, akcesoria dziecięce i biżuteria. Ogólnie wymaganym elementem wśród klientów jest szybka dostawa oraz możliwość dokonania szybkiej płatności. Kobiety chętniej wybierają produkty ekologiczne i przyjazne środowisku. 

Czym jest silver power w e-commerce

Silver power to nowa siła nabywcza widoczna w Polsce i Niemczech – osoby starsze, które aktywowały się w intrenecie głównie ze względu na pandemię covid-19. Konsumenci z tej grupy doceniają transparentność działania firmy, u której dokonują zakupu. Swoje decyzje opierają na poleceniach i opiniach innych użytkowników. Cennym wsparciem sprzedażowym dla tych konsumentów jest możliwość bezpośredniego kontaktu na czacie lub infolinii ze sprzedawcą. 

E-commerce , a opakowanie.

Zgodnie z wcześniej podaną informacją o chętniej wybieranych produktach ekologicznych przez kobiety w Niemczech można zaobserwować również przychylne nastawienie w kwestii dokonania dopłaty do ekologicznego opakowania produktu. Jednak nie jest to jedyny element, który może determinować sposób pakowania. Drugim elementem jest bowiem ustawa dotycząca opakowań zakładająca recykling oraz możliwość odzyskiwania opakowań z rynku do wtórnego obiegu. Brak znajomości tej regulacji może doprowadzić do konieczności płacenia kar w wysokości 200 tys. euro. 

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy!
Zadzwoń: +48 791 091 229

Wszystkie informacje publikowane na naszej stronie są pisane i sprawdzane przez ekspertów z najwyższą starannością. Niemniej jednak nie możemy zagwarantować ich dokładności, ponieważ prawa i przepisy podlegają ciągłym zmianom. Z tego powodu zawsze konsultuj się ze specjalistą w konkretnym przypadku.

Obserwuj nas

© 2020 All Rights Reserved